Další snímky si prohlédněte na www.obrazem.ihned.cz


Nejméně 127 mrtvých, přes 70 zraněných a 2000 nezvěstných si podle místních médií vyžádaly sesuvy půdy a záplavy na severozápadě Číny. Na záchranné práce v postižené provincii Kan-su včera přijel dohlédnout premiér Wen Ťia-pao.

Neštěstí v etnicky převážně tibetské provincii Kan-su vyvolaly v sobotu večer přívalové deště. Ty způsobily sesuvy půdy, které ucpaly koryto řeky Paj-lung, jež se následně vylila z břehů. Nejhůře živel poznamenal 40tisícové okresní město Čou-čchü, které je podle místních úřadů z poloviny zatopeno.

"Stalo se to kolem půlnoci, takže někteří lidé určitě spali ve svých domovech a netušili, co se děje," řekl agentuře Reuters obyvatel města, který se představil jako Paj.

"Řada jednopatrových domů byla srovnána se zemí. Čekáme na informace, kolika lidem se podařilo uprchnout," citovala agentura Reuters obchodníka Chan Ťiang-pchinga z Čou-čchü.

V okrese byly přerušeny dodávky elektřiny, vody i telekomunikační sítě. Podle místních úřadů tak neexistuje možnost, jak přesně určit, kolik lidí je skutečně v nebezpečí.

Podle televize čínské státní televize bylo 45 tisíc lidí evakuováno. Do oblasti bylo vysláno 2800 vojáků a sto zdravotníků, stany, potraviny a zdravotnické potřeby.


Město v troskách

Víkendová katastrofa nejhůře postihla okresní město Čou-čchü. Řeka bahna udeřila v noci, takže mnoho lidí nestihlo bortící se domy opustit včas.

foto: reuters