Ještě dnes tenhle případ vyvolává mnoho otazníků a dohadů. Na jeho motivy dokonce v Česku vznikl film F. A. Brabce Bolero. Podle spekulací je totiž sedm mužů, odsouzených za vraždu studentky medicíny, nevinnými obětmi komplotu komunistické policie. Jediným jasným faktem je pouze to, že se Ludmila Cervanová v osudný pátek vypravila do klubu UNIC v bratislavských vysokoškolských kolejích na koncert kapely Elán. Po koncertě vyrazila ven z klubu, kde stál bílý automobil. Z něj vyskočili dva muži a násilím ji do auta naložili. Její tělo bylo objeveno o tři dny později v potoce nedaleko obce Královská Sence. Slovenská policie rozjela pátrání, které ovšem nevedlo nikam a případ byl po roce odložen jako nevyřešený. Do případu se ovšem vložil tehdejší prezident Gustáv Husák, který nařídil ve vyšetřování pokračovat. Otec Cervanové Ludovít Cervan totiž byl nejenom bývalý vojenský přidělenec v Íránu, ale také pracovník vojenské kontrarozvědky a Husákův osobní přítel. Vzhledem k jeho angažování se spekuluje o iránské mstě za jeho špionážní aktivity v této zemi.

V roce 1981 tak policie postupně zatkla sedm podezřelých z Nitry, kteří byli za vraždu odsouzeni k trestům odnětí svobody od čtyř do 24 let. O devět let později byli ovšem propuštěni, protože Federální Nejvyšší soud jejich rozsudek zrušil pro vážné pochybnosti. V roce 2004 bylo v obnoveném procesu šest z nich znovu odsouzeno (sedmý už před soud nedorazil, protože se v žaláři psychicky zhroutil a je právně nezpůsobilý). Hlavní obvinění Miloš Kocúr a Milan Andrášik dostali po patnácti letech.

Foto: Česká televize

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist