Napadlo vás, že pracovní týden nemusí mít čtyřicet hodin? Nebo, že volno nemusíte mít jen v sobotu a v neděli? Nic nebrání tomu mít víkend třeba v pondělí a v úterý. Když odborníci stále papouškují, že za nepružnost trhu práce může zákoník práce, nevěřte jim. Díky Nataši Randlové, jsem pochopila, že za neochotou zavádět do praxe flexibilní úvazky, projektovou práci, brigády, pružnou pracovní dobu, home office, stojí spíš to, že se šéfové bojí využívat stávajících možností zákoníku a navíc v něm často ani neumí číst. Proto na jiné formy organizace práce ani nepomyslí, natož aby je využívali. Šéfové se bojí ztráty kontroly.

Přitom u většiny činností je výsledek nějak měřitelný. Třeba u konta pracovní doby se firmy vymlouvají na administrativu. Zkušenost Nataši Radlové je taková, že z 240 firem, se kterými je v kontaktu, jej využívá jedna. Přitom to je jedna z možností, jak firma nemusí propustit lidi, když nemá práci. A oni si mohou "naspořit" volný čas pro rodinu nebo třeba svoje koníčky. Pohlížíme na kratší a flexi úvazky jako na úlitbu pro handicapované nebo matky. Ale co lidé, kteří chtějí mít kromě práce třeba více svobody? Copak lze například naplno pracovat, přitom studovat a nešidit rodinu? To je utopie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist