Dvě největší slovenské banky, Slovenská spořitelna (SLSP) a VÚB, pravděpodobně přišly při obchodech s dluhopisy o statisíce eur. O peníze je údajně připravili jejich vlastní obchodníci, kteří při obchodech využívali zprostředkovatele.

Ti si při obchodech část kupní ceny ponechali. Informoval o tom v úterý internetový portál slovenského týdeníku Trend eTrend.sk. Do transakce měla být zapojena i česká pobočka jedné ze světových bank.

Případ vyšetřuje nejen slovenská policie, ale také Česká národní banka (ČNB). V Česku se podle zdrojů internetového portálu měl nacházet další důležitý článek řetězce, přes který se podezřelé transakce realizovaly. Část obchodů údajně směrovala přes českou pobočku jedné z velkých světových bank. ČNB se k případu nevyjádřila.

Obchodníci bank podle portálu vzájemně obchodovali se státními dluhopisy, které nebyly na bratislavské burze velmi likvidní. Rozdíl mezi oficiální nákupní a prodejní cenou tak byl podle portálu vysoký. Obchodníci, kteří znali strategii svých zaměstnavatelů, však dokázali uskutečnit obchody podle limitu banky.

Cenné papíry prodali nebo koupili za schválenou cenu, údajně však přitom využili zprostředkovatele, u kterého se rozdíl v ceně obchodu rozložil. Největší část rozdílu přitom měla zůstat na účtu, z kterého mohli profitovat samotní obchodníci.

Banky podaly trestní oznámení

Podezřelé transakce jako první odhalila SLSP, následně začalo vyšetřování i v dalších peněžních ústavech. Poté je objevili také ve VÚB. Nekorektní obchody se prý uskutečnily na přelomu let 2009 a 2010. Podle VÚB se jedná o dva obchody, SLSP připustila několik obchodů. Další podezřelé operace v posledních dvou letech banky údajně nenašly.

Zprostředkovatelé obchodů si podle samotných bank nechali více než milion eur (24,8 milionu Kč). eTrend.sk však tvrdí, že to mohlo být přes 13 milionů eur. SLSP, VÚB a slovenská centrální banka (NBS) již podaly trestní oznámení kvůli podezření z nekorektních obchodů. Případ se stále vyšetřuje, NBS se k němu nechtěla vyjádřit.

Podezřelí obchodníci, dva ze SLSP a dva z VÚB, již z bank na vlastní žádost odešli. Obě banky tvrdily, že opakování podobného případu chtějí zabránit zpřísněním vnitřní kontroly, podrobnosti však neuvedly.

Z banky na safari

Podle informací TRENDu, který se odvolává na zdroje blízké vyšetřování, podezřelé transakce objevil pracovník jedné z bank a ohlásil je managementu. Podle oficiálního stanoviska Slovenské spořitelny se na podezřelé obchody přišlo interní kontrolou.

"Zaměstnanci jsou součástí kontrolního mechanismu a mají povinnost upozorňovat na nekalé praktiky, jinak se stávají jejich součástí," dodala banka.

Důvody, proč zaměstnanci zbystřili pozornost, mohly být i čistě lidské, uvádí Trend. Někteří dealeři se před kolegy netajili s tím, že se jim daří. Do firmy jezdili v nápadně drahých autech a celá skupinka nyní už bývalých dealerů vyrazila společně na mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice.