Jak zločinci vydírají podnikatele

 

Rodina

Při únosech, nejzávažnějších případech vydírání, jde hlavně o rodinu. V Česku se už objevily případy, kdy se rukojmími staly děti nebo partneři podnikatelů. V roce 2004 takhle například unesli sedmiletou dceru majitele klenotnictví v Brně. Dívka vyvázla bez zranění.

Unést a okrást

Někteří podnikatelé zažili únos, při němž nikdo nechtěl výkupné. Únosci je jen drželi pod zámkem, nutili je zbavovat se majetku v jejich prospěch a "čistili" jim konta.

Otrávíme váš výrobek

Častý postup lidí, kteří chtějí vytáhnout peníze z úspěšné společnosti: pohrozí, že pokud nedostanou výpalné, firmu zdecimují. Například že poškodí její počítačový systém nebo že potravinářské firmě otráví výrobky. Detektivům se tyto pachatele daří odhalit.

Když se firma bojí

Podle expertů se některé případy vydírání k policistům nikdy nedostanou. Je to proto, že firmy, které se stanou obětí, samy nemají čisté svědomí - například kvůli nelegálně vydělaným penězům. Také na podobné případy policie narazila při rozplétání kauzy Berdychova gangu.

 

Nejdřív z neznámého místa vzkázal, že mu někdo unesl malou dcerku. Pak že končí s byznysem a radši se bude věnovat muzice.

Dvanáct let starý příběh Daniela Gladiše, spoluzakladatele investiční společnosti Atlantik, je prvním velkým porevolučním skandálem, v němž hrají hlavní roli úspěšný podnikatel a vyděrači, kteří chtějí jeho peníze.

Včera soud přísně potrestal podobný případ: šestačtyřicetiletý Jiří Adam, zoufale zadlužený muž, dostal osm a půl roku vězení za to, že hrozil potravinářské společnosti Hamé. Když prý nedostane miliony, otráví její dětskou přesnídávku.

Jestli platí čísla z průzkumů, má zkušenost s vyděrači mnohem víc podnikatelů, než by se zdálo. Někteří z nich se s ní svěří jen v neformálních rozhovorech a po ujištění, že vše zůstane dál v tajnosti. Jiní vůbec. Na druhou stranu policisté a další lidé z bezpečnostní branže mají jasno: útoky na firmy jsou spíš výjimečné.

Pětina vydírání dobře zná

Gladišovo drama z roku 1998 nakonec dopadlo dobře: tříletá dcerka se mu ještě v den únosu vrátila, pachatele později dopadla policie. Ale ukázalo se, že Gladiš - možná podobně jako další - detektivům příliš nevěřil. Vše jim oznámil až několik dní poté, co se únos odehrál.

Podle tři roky starého průzkumu Hospodářské komory se s vydíráním setkala až pětina českých firem. Škála vydírání se podle výsledků průzkumu pohybuje od slovního nátlaku přes výpalné až po to nejzávažnější - vyhrožování smrtí. Patnáct procent firem si stěžovalo na vydírání ze strany politiků a státních či městských úředníků. A víc než polovina byznysmenů označuje vydírání v podnikatelské sféře za významný problém.

Z průzkumu také vyplynulo, že nejčastější obětí vydírání jsou majitelé obchodů a restaurací ve městech, osobně se prý s nezákonným nátlakem setkal každý třetí. Většinou jde o takzvaný "raketýring" - požadavek na pravidelné odvody výpalného kriminálním gangům. Ale opět - zatímco v anonymních odpovědích byli respondenti otevření, konkrétně a s uvedením jména o svých zkušenostech zpravidla nechtěli mluvit. Zajímavé také je, co všechno vnímají podnikatelé jako vydírání: například také když mají dělat "křoví" v předem rozhodnutém výběrovém řízení.

Peníze, nebo přijde útok

Ale pokud jde o nejtvrdší nátlak, mají pachatelé několik způsobů, jak dosáhnout svého. Předně, jako u investičního byznysmena Gladiše, se zaměřit rodinu.

Známé případy v Česku

 

Viktor Vitoušek (2004)

Spolumajitele nábytkářské firmy Viktora Vitouška přepadli a unesli v září dva muži, jednoho z nich policie koncem roku zatkla, Vitoušek je od té doby nezvěstný.

Stanislav Brunclík (2004)

Podnikatele Stanislava Brunclíka z Vysokého Mýta hledali policisté v roce 2004 několik dní. Teprve pak se rodině přihlásili únosci a začalo vyjednávání. Z pěti milionů výkupného nakonec slevili na dva a otec podnikatele peníze vyhodil na smluveném místě z vlaku. V té době už byl ale Brunclík mrtvý - únosci mu píchli do těla rtuť, zemřel v kufru auta. Hlavní organizátor únosu šel do vězení na 23 let.

Berdychův gang (2007)

Skupina lidí z podsvětí, krytá pražskými policejními důstojníky, si vytipovávala úspěšné podnikatele. Vždy šlo téměř o totéž: podnikatele zastavila silniční kontrola falešných policistů, následovalo ,,zatčení" a převoz na odlehlé místo. Uneseným lidem pak gang sebral peníze, auta, nutil je platit výkupné a převádět peníze z účtů. V rozsáhlém procesu dostali v roce 2007 členové gangu vysoké tresty - někteří až 15 let.

 

Je to už deset let, co parta únosců držela téměř měsíc pod zámkem manželku podnikatele z Liberecka - celou dobu s pouty na rukou a se zavázanýma očima. Nakonec je policie dopadla. Na rodinu zaútočili také únosci podnikatele Stanislava Brunclíka z Vysokého Mýta. V roce 2004 ho tři lidé unesli a dokonce i dostali dvou a půl milionové výkupné. Zbytečně, podnikatel byl už v době jeho předání mrtvý. Hlavní aktér únosu pak odešel od soudu s třiadvaceti lety vězení.

Členové známého Berdychova gangu zase razili heslo: vyždímat a pustit. Jednoduše si vyhlédli podnikatele, kterého pak unesli, sebrali mu peníze, donutili se ho zbavit všech drahých věcí ve prospěch gangu - a později ho pustili na svobodu.

A pak je tady možnost vydírat celé firmy, podobně jako to zažili manažeři zlínského Hamé: Pokud nesplníte naše podmínky, způsobíme vám katastrofu. Před sedmi lety takhle jistý cizinec vyhrožoval české pobočce Coca-Coly, jiný muž zase žádal o miliony konkurenční Pepsi Colu. "Já moc nevěřím, že to tihle lidé mají dobře promyšlené. Většinou jsou to chudáci a zoufalci," říká Hynek Vlas, bývalý zástupce ředitele policejního Útvaru pro vyšetřování organizovaného zločinu a nynější spoluvlastník firmy zaměřené na bezpečnostní služby.

I firmy mívají co tajit

Policejní statistiky jasně říkají, že počet vydírání a únosů pomalu klesá. Znalci ale upozorňují, že mnoha firmám se z různých důvodů na policii nechce. "Třeba proto, že mají samy co tajit," naznačuje Miroslav Pasterčík, ředitel bezpečnostní firmy Speciální operace, která se na firemní vydírání zaměřuje.

"Ono nejde jen tak přijít na policii a říct: Víte, já jsem nelegálně vydělal 10 milionů a teď mě chce o ně někdo vydíráním připravit," dodává bývalý elitní detektiv Vlas. Právě to byl případ Berdychova gangu, kdy polovina oloupených podnikatelů na policii vůbec nešla.

Nebo se únosci zaměří na člověka, který má tak široký záběr, že je těžké zjistit motiv. Tak jako v případě bývalého šéfa českého fotbalu Františka Chvalovského, kterého v 90. letech dva pachatelé drželi přes noc ve sklepě. Dodnes se vlastně neví proč, respektive se kterou sférou jeho zájmů to souviselo. S jistotou se jen ví, že po Chvalovského podnikání zůstaly stamilionové dluhy.

Bezpečnostní experti podnikatelům každopádně radí, aby se při vydírání nebo dokonce únosu okamžitě obrátili na policisty. Jinak totiž hrozí, že detektivové nedokážou pachatele vypátrat. "Jakmile vedení firmy zjistí, že společnost někdo vydírá, je nutné dlouho nečekat a co nejdřív celou věc oznámit. Čím déle se čeká, tím víc důkazů vychladne. Například elektronické stopy mizí velmi rychle," říká Miroslav Pasterčík z firmy Speciální operace.

Vojtěch Blažek
S přispěním Zuzany Kubátové a Zuzany Keményové