Ve středu 8. září se má rozhodnout o tom, které české město získá titul Evropské hlavní město kultury 2015. Ze tří uchazečů se do finále dostala Ostrava a Plzeň, Hradec Králové do druhého kola nepostoupil. Realizaci projektu na středeční schůzi vyslechnou i členové vlády. Materiál předkládá ministerstvo kultury.

V roce 2015 pak získají titul Evropské hlavní město kultury dvě města, valonský Mons z Belgie a jedno město české. O tom, který ze dvou adeptů zvítězí, rozhodne třináctičlenná komise. Do ní jmenovaly sedm členů Evropské instituce a ministr kultury po konzultaci s Evropskou komisí jmenoval zbývajících šest. Delegace porotců navštíví za doprovodu zástupce Evropské komise a ministerstva kultury 6. a 7. září Plzeň i Ostravu, reprezentanti měst pak budou své projekty osobně prezentovat 8. září v Praze. Na následné tiskové konferenci bude zároveň slavnostně vyhlášeno město, které komise doporučila na tento titul.

Obě kandidátská města představila své projekty před prázdninami i v Praze. Plzeň se chce světu představit jako město otevřené a kreativní - proto se rozhodla investovat do oprav divadel, galerií a uměleckých scén. Přebudoval se například historický dům na náměstí Republiky, z něhož bude muzeum loutek. Plánuje se také přestavba industriálního areálu bývalého pivovaru Světovar, z něhož by se mělo stát centrum umělců. Celkem se budou investovat do kulturní obnovy přes dvě miliardy korun. Přínos pro Plzeň ale bude velký, ať už se evropským městem kultury v roce 2015 stane, nebo ne, řekl plzeňský primátor Pavel Rödl.

Zhruba stejnou částku se rozhodli investovat i v Ostravě, která se o titul uchází s projektem přeměny výstaviště na Černé louce. Hodlá zde vybudovat vzorovou městskou čtvrť s novou koncertní síní, městskou galerií, hudebním pavilonem, kulturním inkubátorem a novými prostory pro bydlení. Město očekává, že investice na stavby bude 3,75 miliardy Kč. Dvě miliardy mají jít z rozpočtu města, polovinu této částky chce získat Ostrava pomocí úvěru. Další prostředky by měly jít z Evropské unie, od státu, Moravskoslezského kraje a z privátních zdrojů.