Německá vládní koalice se včera večer dohodla na způsobu prodloužení životnosti jaderných elektráren v zemi. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na vládní kruhy. V průměru mají fungovat o 12 let déle, než počítá stávající plán jejich odstavení. Sedm nejstarších bloků má být v provozu dalších osm let, zatímco deset modernějších má proud dodávat navíc 14 let.
Špičky vládní koalice, které od odpoledne jednaly v kancléřství o novém energetickém konceptu, se podle DPA rovněž shodly na výši plateb, které za prodloužení životnosti elektráren budou státu odvádět jejich provozovatelé.
Ti by vedle nové daně z jaderné energie, která má rozpočtu ročně přinést 2,3 miliardy eur (57 miliard Kč), měli platit také "smluvní zvláštní platby" do fondu na ekologické energie. Po dobu čtyř až šesti let, po kterou mají odvádět novou daň, by tyto platby činily 200 až 300 milionů eur ročně. Poté by stouply zhruba na úroveň výše daně z jaderné energetiky.
Ostře sledované schůzky se účastnili kancléřka Angela Merkelová, ministr životního prostředí Norbert Röttgen (oba za CDU), ministr hospodářství Rainer Brüderle (FDP) a další členové koalice. Zatímco Brüderle prosazuje co nejdelší využívání jádra, Röttgen je zastáncem pouze mírného navýšení používání jaderných elektráren. Merkelová se před nedávnem vyslovila pro prodloužení jejich životnosti o deset až 15 let.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist