Největší pozornost světových médií přitáhl rozhovor Fidela Castra s Jeffrey Goldbergem z časopisu The Atlantic kvůli přiznání kubánským vůdcem nefunkčnosti "tropického socialismu." Nicméně důvodem několikadenního rozhovoru nebyla Kuba, ale Írán a palestinsko-izraelský konflikt.

Vše začalo telefonátem z kubánské zájmové sekce ve Washingtonu. "Mám pro vás vzkaz od Fidela. Přečetl si váš článek o Íránu a Izraeli a zve vás, abyste přijel v neděli s ním o článku podiskutovat," oznámil překvapenému Goldbergovi kubánský diplomat.

Tak začala třídenní epopej, kterou novinář popisuje postupně na webových stránkách časopisu.Ubytování bylo ve vládní vile a jejich program závisel prakticky jen na libovůli Castra. Nechyběly ani humorné momenty, třeba scéna návštěvy na pozvání kubánského vůdce havanského delfinária jako by vypadla z knih Kurta Vonneguta.

Nicméně poselství jeho diskusí bylo jiné. Vrací se na mezinárodní scénu. Ostře kritizoval Izrael a jeho prezidenta Mahmúda Ahmadenížáda kvůli antisemitismu a nepochopení obav Izraele o vlastní existenci. Poměrně nezvyklé na člověka, který se profiloval jako světový bojovník proti amerikanismu.

"Fidel se začal měnit ve státníka, nikoli na národní úrovni, ale na mezinárodní. Ta ho ostatně vždy zajímala mnohem víc," vysvětlovala Goldbergovi odbornice na Latinskou Ameriku Julia Sweigová z washingtonského Council on Foreign Relations, která se schůzek s kubánským vůdcem účastnila také.

"Otázky války, míru a mezinárodní bezpečnosti, to jsou věci, na které se soustřeďuje. Má teď čas, o kterém si myslel, že ho nebude mít. Takže přepisuje historii, včetně vlastní role v ní," myslí si Sweigová.