Má smysl snažit se lepšími finančními podmínkami udržet zaměstnance, který oznámil úmysl odejít z firmy?

 

Jan Brázda

headhunter a partner společnosti Constellationi

Pokud chceme kvalitního zaměstnance na krátkou dobu udržet a nemáme připraveno náhradní řešení, smysl to má. Je ovšem nutné mít na paměti, že dříve nebo později tento zaměstnanec dostane nabídku, kterou nebudeme schopni či ochotni dorovnat. Musíme začít hledat střednědobé řešení, jak takového manažera případně nahradit.


 

Petr Pražák

kouč manažerů

Prosté zvýšení mzdy obvykle nic neřeší. Klíčem k efektivnímu řešení je zjistit jeho motivaci. Odchází od něčeho, anebo za něčím? Je-li důvodem výpovědi nespokojenost s pracovními vztahy či stylem vedení, v dlouhodobém horizontu by nabídka lepších pracovních podmínek nepomohla. Motivuje-li ho k odchodu nabídka zajímavějšího obsahu práce nebo vyššího statutu, má smysl, pokud jde o skutečně klíčového zaměstnance, zamyslet se nad tím, zda by mu firma mohla poskytnout motivující podmínky.


 

Stanislav Sýkora

generální ředitel a předseda představenstva Asseco Solutions Česko

Je-li zaměstnanec skutečně pevně rozhodnut k odchodu z firmy, smysl to nemá. Jestliže jsou pohnutky k jeho odchodu řešitelné a zároveň je to někdo, koho považuji za kvalitního, stojí za to ne snad měnit podmínky, ale vyřešit situaci, jež ho vede k odchodu. Když skutečně odchází kvůli "podstřelému" platu, přitom si zaslouží vyšší a vy jako zaměstnavatel jste schopen mu jej dát, pak jde o manažerské selhání.


 

Barbora Tomšovská

majitelka poradenské firmy Touchdown group

Smysl to nemá a zkušenosti z praxe mi tuto domněnku potvrzují. Když se člověk jednou rozhodne, měla by ho firma nechat jít. Mnohokrát jsem zažila u našich klientů i ve firmách, kde jsem působila, že když někoho "přemluvili" nebo "přeplatili", stejně do půl roku odešel. Důvody rozhodnutí většinou zvýšením platu nezmizí. A co se týká navýšení platu, setkala jsem se i s názorem, že je zarážející, když se firma rozhodne zaměstnanci přidat až ve chvíli, kdy dá výpověď na stůl. Buď si zaslouží vyšší plat a má jej už mít, anebo si jej nezaslouží, a pak není důvod jej zvyšovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist