Pákistán ve čtvrtek dočasně zablokoval pohraniční přechod do Afghánistánu, kudy směřují konvoje se zásobami pro jednotky Severoatlantické aliance. Reagoval tak na letecký útok NATO, při němž zahynuli na hraničním stanovišti tři pákistánští vojáci a tři další utrpěli zranění.

"Dočasně jsme přerušili průjezd zásobovacích konvojů pro NATO z bezpečnostních důvodů," sdělil agentuře AFP zástupce pohraniční stráže, který si nepřál být jmenován.

Dopoledne se tak na přechodu v Torchamu vytvořila kolona asi stovky vozidel NATO. Jde o hlavní silniční tepnu, po níž jezdí do sousedního Afghánistánu cisterny s pohonnými hmotami a kamiony s dalšími zásobami pro mezinárodní jednotky.

Spojenci, nebo nepřátelé?

Pákistánská armáda obvinila dnes NATO, že jeho vrtulníky ráno pronikly do pákistánského vzdušného prostoru a svými střelami, které dopadly na pákistánské území usmrtily její vojáky. Jde už údajně o čtvrtý podobný incident za týden.

„Budeme muset zjistit, jestli jsme spojenci, nebo nepřátelé,“ komentoval letecký útok ministr vnitra Rachman Malik.

Velení sil Severoatlantické aliance v prohlášení uvedlo, že letadla podle posádek střílela jen na skupinu rebelů, kteří se snažili pálit minometem na základnu mezinárodní koalice na východě Afghánistánu. Aliance nicméně slíbila vyšetření celé záležitosti.

Klíčové bojiště

Při dvou předchozích útocích, které byly vedeny podle NATO z afghánského vzdušného prostoru, bylo v pátek a v sobotu zabito nejméně třicet islámských extremistů. Podle pákistánských zdrojů při třetím incidentu v pondělí zahynulo také pět civilistů.

NATO považuje v současnosti hraniční region mezi Afghánistánem a Pákistánem za klíčové bojiště s teroristickou organizací Al-Káida a radikálním hnutím Taliban. Radikálové totiž k útokům v Afghánistánu využívají svých základen na poloautonomních územích v sousedním Pákistánu.

Americká armáda dává přednost bezpilotním letadlům, která na území Pákistánu bombardují domy a vozidla povstalců. Proti tomu už Pákistán dlouhodobě neprotestuje, což je podle amerických médií potvrzením tajné dohody mezi USA a Pákistánem týkající se společného boje proti terorismu. Podle agentur jsou útoky v poslední době nejintenzivnější od počátku letecké kampaně v roce 2004.