Americká ekonomika vzrostla podle konečných údajů ve druhém čtvrtletí o 1,7 procenta. Ministerstvo obchodu tak mírně revidovalo růst vzhůru z předchozích 1,6 procenta, i tak ekonomika rostla nejpomaleji za téměř rok. K mírnému zlepšení přispěly hlavně vyšší výdaje spotřebitelů a zásoby firem.

Hrubý domácí produkt prudce zpomalil růst z 3,7 procenta v prvním čtvrtletí a zpráva potvrzuje názory analytiků, že ekonomika od konce loňského roku ztrácí na síle. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali potvrzení růstu na 1,6 procenta.

Ekonomika USA sice roste již čtvrté čtvrtletí za sebou, oživení z nejdelší a nejhlubší recese od 30. let minulého století však ztrácí dech a nedaří se snížit vysokou nezaměstnanost, která nyní činí 9,6 procenta. Analytici přitom nečekají, že by ekonomický růst ve třetím čtvrtletí zrychlil. Centrální banka USA (Fed) minulý týden naznačila, že je připravena napumpovat do ekonomiky další peníze.

Růst ve druhém čtvrtletí podpořily hlavně výdaje spotřebitelů, které stouply o 2,2 procenta, nejrychleji za tři roky. Předchozí zpráva počítala se zvýšením výdajů spotřebitelů jen o dvě procenta. Spotřebitelské výdaje se na celkové ekonomické aktivitě USA podílejí více než dvěma třetinami a v období leden až březen se zvýšily o 1,9 procenta.

Ekonomové však upozorňují, že spotřebitelé zatím neutrácejí tolik, aby to výrazně podpořilo tržby firem a donutilo je to přijímat nové zaměstnance a zvýšit výrobu. Útraty spotřebitelů jsou i výrazně nižší, než bývá v období oživení po recesi obvyklé. Domácnosti byly hodně zadlužené a nyní se spíše snaží snížit svůj dluh a více šetří. Podle ekonomů budou jejich výdaje nízké až do konce roku.

Zásoby podniků stouply na 68,8 miliardy USD (1,24 bilionu Kč), což je o 5,6 miliardy více, než uváděla zpráva zveřejněná minulý měsíc. Naopak celkový ekonomický růst zbrzdil dovoz, který stoupl o 33,5 procenta místo dříve uváděných 32,4 procenta. Růst dovozu byl nejvyšší za 26 let a podle analytiků byl hlavně důsledkem snahy čínských vývozců dostat zboží do USA před vypršením slevy na dani z přidané hodnoty. Nečekají tak, že by vysoký růst dovozu pokračoval i v dalším čtvrtletí, což by mělo mít na HDP pozitivní vliv, napsaly agentury AP a Reuters.

Firemní investice byly proti předchozí zprávě o něco nižší, vzrostly o 17,2 procenta místo dříve uváděných 17,6 procenta. I tak zůstaly nejvyšší od prvního čtvrtletí 2006. Směrem dolů byly revidovány i výdaje za bytovou výstavbu, které stouply o 25,7 procenta, původní zpráva počítala se zvýšením o 27,2 procenta.