Plánovaný růst snížené sazby daně z přidané hodnoty se podle ministra zemědělství Ivana Fuksy promítne do zvýšení cen potravin asi polovinou, tedy zhruba třemi procenty. Uvedl to včera v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Předpokládá totiž, že zdražení potravin by mohl přibrzdit konkurenční boj na trhu supermarketových sítí, které tlačí na snižování cen.

S tím ale obchodníci nesouhlasí. Podle viceprezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu a šéfa obchodního řetězce Globus Petra Vyhnálka se zvýšení nižší sazby DPH projeví víc. Kromě růstu daně totiž obchodní řetězce musejí zohlednit také očekávané zdražení energií a své už nyní nízké prodejní marže.

"Ziskovost českého potravinářského maloobchodu je někde kolem jednoho procenta z obratu, to znamená cokoliv, co by nákladově zatížilo obchodníky v České republice více než jedním procentem, tak je automaticky přivede do mínusu," uvedl Vyhnálek.

Prezident Agrární komory Jan Veleba, předpokládá přenos tlaku na nižší ceny od prodejců přes zpracovatele na zemědělce. "To může mít likvidační vliv na zbytky chovu prasat v České republice, na produkci vepřového masa," uvedl Veleba. Stát může podle Fuksy chovatelům pomoci tím, že by ovlivňoval ceny jejich vstupů a podpořil snadnější přístup českých výrobků na tuzemský trh.

Podle stínového ministra zemědělství za KSČM Pavla Kováčika povede tlak na cenu ke zhoršení kvality potravin.

S Velebou i Fuksou se shodli, že je třeba podporovat kvalitní domácí potraviny proti levnějším dovezeným, které splňují jen méně přísné normy Evropské unie. Podle Fuksy kvalitu potravin pomáhá zlepšit podpora regionálních potravin, projekt Čerstvá potravina nebo udělování národní značky kvality Klasa.

Ostatně boj proti dovozům potravin ze zahraničí vede i iniciativa tuzemských agropotravinářských firem, jak o ní minulý týden napsaly HN. V jejím čele stojí například firmy jako Agrofert, Rabbit Trhový Štěpánov či Agro Měřín.

Snížená sazba DPH by se podle plánů vlády měla od roku 2012 zvýšit ze současných deseti procent až na 17 procent. Zároveň by se podle premiéra Petra Nečase měla snížit základní sazba DPH z 20 na 19 procent a firmám by klesly odvody na sociální pojištění o 3,5 procenta. Chybějící peníze by měly být nahrazeny právě růstem snížené sazby DPH.