Dotykový počítač s operačním systémem Android za 2200 korun i s poštovným. Nebo sada golfových holí Wilson Staff Ci9 za osm tisíc místo dvanácti. Nakupování v zahraničí je nejen díky příznivému kurzu koruny prostě výhodné. A v době před Vánoci to platí dvojnásob. Nabídka webových obchodů je v této době nejbohatší a často ji doprovázejí slevy. Oproti předchozím letům se navíc rozšířil počet e-shopů, které posílají i do České republiky.

Módní značky nově posílané i do Česka

Největší změnu oproti loňským vánočním nákupům zaznamenají milovníci módy nespokojení s českými cenami a výběrem značek typu Next, GAP, Old Navy, Tommy Hilfiger. Nebo hledají v Česku méně známé značky jako Bench nebo Joe Brown's. Všechny vyjmenované firmy totiž začaly v posledních dvanácti měsících posílat své zboží i do Česka.

Nejaktuálnější je rozšíření on-line obchodu o posílání do Česka u společnosti GAP. "V loňském roce jsem z GAP kupovala oblečení přes kamarádku, která žije v USA, letos jsem už ale objednala zimní oblečení za polovinu toho, co stojí v Česku," říká Kristýna Klimentová z Turska. Přerod čistě amerického e-shopu v mezinárodní sílu je teprve v polovině, takže nadále platí určitá omezení. Oblečení a doplňky značek GAP a Banana Republic se do Česka zatím nepodívají, stejně tak nelze použít kupony na slevy, které GAP posílá registrovaným zákazníkům pravidelně e-mailem. Překvapivě ale omezení neplatí na nabídku v sekci Piperlime, která nabízí hlavně boty a kabelky známých značek. Zajímavé jsou také výprodeje, kterými se Piperlime proslavil. Slevy jsou opravdu výrazné a u modelů, které se doprodávají v několika málo velikostech, pak s přehledem přesahují 50 procent. Třeba takové pánské tenisky "conversky" s dvojitým jazykem se dají koupit za 480 korun.

V cizině se vyplatí příslušenství k elektronice

Zájem o nákupy běžné spotřební elektroniky v zahraničí pomalu upadá díky tomu, jak se vyrovnávají cenové rozdíly po započtení daně z přidané hodnoty nebo rozdílů v délce záruky u dovozů z USA nebo Asie. Stále se ale najdou věci, které se vyplatí nakoupit v zahraničí. Místo televizorů nebo počítačů jde hlavně o nejmodernější zařízení, jako jsou dotykové počítače nebo naopak příslušenství, u kterého nikdo nečeká dlouhou trvanlivost nebo špičkové parametry.

Mezi nejzajímavější tipy na vánoční nákupy letos jednoznačně patří dotykové počítače přímo od výrobců v Číně. Pod označením aPad lze na serverech typu dealextreme.com nebo aliexpres.com najít desítky různých dotykových počítačů s úhlopříčkou 7 palců a operačním systémem Android, které se snaží kopírovat úspěch dotykového počítače iPad od Applu. Ovládání, kvalita zpracování ani výkon sice nejsou na takové úrovni jako u originálu od Applu nebo u připravovaných konkurenčních zařízení typu Samsung Galaxy Tab, ale extrémně nízká cena tyto nedostatky ospravedlňuje. A nevadí ani horší možnost reklamací - neznačkový tablet se dá koupit za 2500 korun i s poštovným (pro srovnání Apple iPad stojí asi 20 tisíc).

"Na Dealextremu nakupuji už několik let a vždycky to bylo bez problémů," říká grafik a kameraman Jan Husák. "Zajímavé služby nabízí server aliexpres.com, který uvolní platbu prodejci až poté, co zákazník dostane zboží.Tímto způsobem jsem si pořídil tablet za dva tisíce korun," dodává Husák.

V Asii se vyplatí nakupovat věci, jako jsou sluchátka, obaly na mobilní telefony nebo MP3 přehrávače a další drobnosti i firmám, které se při odběrech v desítkách kusů dostanou na výrazně nižší ceny, než za které v Česku stejné věci nabízejí reklamní agentury. Například obstojná sluchátka do uší lze na webu dealextreme.com pořídit přibližně za 100 korun, v České republice se prodávají několikanásobně dráž.

Díky internetovým obchodům je možné nakupovat i různé speciality. Například milovníci kávy by bez zahraničních on-line obchodů těžko sháněli kvalitní domácí mlýnky. A pokud někdo hledá opravdové poklady, může zkusit kávu z pražírny Square Mile Coffee, kterou připravuje bývalý mistr světa v přípravě kávy James Hoffman. Jeho kávu používá světová baristická špička na mezinárodních soutěžích.

25,420

To je oficiální kurz pro přepočet korun na eura platný do 31. 12. 2010.

 

Výhody a rizika on-line nakupování v cizině

+ větší výběr
+ nižší ceny
+ originalita

- vysoké poštovné
- problematické reklamace
- možnost ztráty zásilky

 

Doručení poštou

Německo: 3 až 10 dní

Velká Británie: 5 až 10 dní

USA: 3 až 6 týdnů

Austrálie: 3 až 6 týdnů

Asie: 4 až 8 týdnů

 

26. 11.

Black friday, den, kdy začínají velké předvánoční výprodeje v USA, vlna slev se stále intenzivněji projevuje i v on-line obchodech.

 

 

Tablet s OS Android 7"

Aliexpress.com 2200 Kč
v ČR 5000 Kč
Úspora 2800 Kč