K vybudování vlastní protiraketové obrany vyzval včera šéf Severoatlantické aliance (NATO) Anders Fogh Rasmussen. Na zahájení bruselského zasedání ministrů zahraničí a obrany zdůraznil, že Evropská unie čelí jasným hrozbám, přičemž náklady na protiraketový deštník jsou podle něj zvládnutelné.
Na jednání ministři, mezi nimiž byli i Alexandr Vondra za resort obrany a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, jednali kromě zeštíhlení aliance a jejích velitelských struktur hlavně o novém strategickém rámci. Ten by měl alianci vymezit jasnější místo ve světě a také ji lépe připravit na nové hrozby, jako jsou terorismus či kybernetické útoky. Do těchto debat spadá i otázka protiraketové obrany.
"Musíme také rozhodnout, zda chceme, aby NATO bylo schopné bránit celou Evropu proti hrozbě raketových útoků," řekl Rasmussen. "Hrozba je zřejmá. Kapacity existují. A náklady jsou zvládnutelné," dodal s tím, že podle něj by NATO mělo mít protiraketovou obranu.
O protiraketové obraně i o strategickém konceptu pro příští desetiletí by měli rozhodnout až šéfové států a vlád na vrcholné schůzce NATO, která se uskuteční 19. a 20. listopadu v portugalském Lisabonu.
Tlak na zeštíhlení aliance přichází v době, kdy mnohé členské země jsou nuceny přijímat často velmi tvrdá úsporná opatření. Světové agentury citovaly amerického ministra obrany Roberta Gatese, který se obává, že škrty v Evropě by mohly vést ke zvýšení tlaku na ozbrojené síly USA.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist