Cíle nemění, metody ano. Dvě bombové zásilky, které se měly dostat minulý týden do Spojených států, mnoho napověděly o nové taktice islámských militantů. Al-Káida se snaží usilovně najít mezery v bezpečnostním systému západních zemí.

Tentokrát se octila na mušce letecká poštovní přeprava. Obě zásilky byly zadrženy v letadlech na cestě z Jemenu do synagog v americkém Chicagu.

Jemenské úřady už zatkly dvaadvacetiletou studentku, která je podezřelá, že oba balíčky s výbušninou odeslala. Spolu s ní byla zadržena i její matka.

Hlavním podezřelým z výroby výbušných zařízení je osmadvacetiletý Ibrahím Hasan Asírí, bratr sebevražedného útočníka, který se loni pokusil zabít saúdsko arabského prince Muhammada ibn Najífa, náměstka ministra vnitra.

"Pachatelé činu, který nese známky Al-Káidy, chtějí testovat náš bezpečnostní systém, řekla agenturám Janet Napolitanová, americká ministryně vnitřní bezpečnosti.

Byla to jen zkouška?

Západní politici rizika nepodceňují. Britská ministryně vnitra Theresa Mayová uvedla, že Londýn přehodnotí bezpečnostní procedury v nákladní letecké dopravě. Vzhledem k utajení je však nechtěla prozradit.Americké dopravní společnosti UPS a FedEx zastavily své služby v Jemenu. také Francie a Německo v pátek oznámily, že zastavují veškerou leteckou zásilkovou službu z Jemenu.

Balíčky obsahovaly silnou a nestabilní výbušninu pentaerythritol-tetranitrát (PETN), kterou jemenští teroristé s oblibou využívají. Je obtížně odhalitelná screeningem na letištích. Sofistikovaná nálož byla upravena do náplně do tiskárny, obsahovala roznětku.

První balíček byl zadržen ve čtvrtek v Dubaji. Přepravilo jej - v rozporu s prvními informacemi - malé dopravní letedlo. Podle šéfa tamní policie mohla nálož explodovat už v letadle, kdyby nebyla včas objevena. "Balíček byl připraven profesionálně s tím, že mohl být odpálen na dálku mobilním telefonem," uvedla dubajská policie.

Druhý z balíčků odhalili ten samý den v nákladním letadle na terminálu v East Midlands v centrální Anglii. "Soudíme, že nálož měla explodovat za letu, jen nevíme, kdy přesně se to mělo stát," řekl stanici BBC britský premiér David Cameron.

Upozornění údajně přišlo od německých kolegů, kteří již nestihli letadlo při mezipřistání prohledat.Balíček byl nalezen až napodruhé. První šestihodinové pátrání nic neobjevilo. Teprve po informacích o objevení balíčku v Dubaji, zjištění, že jde o vážnou věc, už byli britští experti úspěšní.

Úspěšní Saúdové

Neúspěšné pokusy o atentáty přišly ve chvíli, kdy má letecká nákladní přeprava vážné potíže. Její růst se snižuje. Kapacita se ještě v září zvýšila o 12 procent. Prognózy ale tvrdí, že růst bude do konce roku zpomalovat, protože ekonomické oživení ztrácí dech. Letecká doprava se na přepravě zboží podílí 35 procenty.

Bombovou hrozbu pomohla zažehnat Saúdská Arábie, jejíž zpravodajci před podezřelými zásilkami varovali. Od loňského neúspěšného atentátu na prince ibn Najífa saúdskoarabské tajné služby zesílily pátrání po teroristech po celém Arabském poloostrově. Dosud Západ vnímal Saúdskou Arábii spíše jako líheň teroristů. Nyní ocenil její roli při jejich potírání. Bílý dům poslal ústy mluvčího Roberta Gibbse do Rijádu poděkování.

Podle některých bezpečnostních expertů bylo zaslání náloží jen pouhou zkouškou, kterou chtěli teroristé otestovat bezpečnostní opatření západních zemí před větším útokem.

"Nemáme žádné náznaky, že by na cestě byly další balíčky s výbušninami," uklidňoval Američany prezidentův protiteroristický poradce John Brennan. "Přesto jsme přijali přísná opatření," řekl v rozhovoru pro stanici NBC.

Do Jemenu už se vydala skupina amerických protiteroristických expertů. Měli by monitorovat tamní systém kontroly leteckých nákladů a navrhnout případná zlepšení.

 

Al-Káida v Jemenu

Odnož teroristů

Podezření v čerstvém případu dvou bombových zásilek míří na větev teroristů, známou pod názvem Al-Káida na Arabském poloostrově. Zformovala se v lednu 2009. Sloučila teroristy z Jemenu a Saúdské Arábie. Američané pokládají odnož za nejaktivnější teroristické uskupení mimo Pákistán a Afghánistán.

Slabý stát

V chudém Jemenu, odkud pocházely podezřelé zásilky, mají dnes islamistické skupiny silné zázemí. Jemen je slabý a nekontroluje plně své území. Ústřední vláda čelí odštěpeneckému hnutí na jihu. Západní experti varují, že rozpad Jemenu by ještě zvýšil teroristickou hrozbu.

Líheň atentátníků

Na jemenské půdě vznikly údajně i plány na loňský neúspěšný útok proti dopravnímu letadlu do Detroitu, když Nigérijec propašoval na palubu výbušninu. USA vzápětí vyzvaly Jemen k užší spolupráci.

 

Animace na www.ihned.cz

Zatýkání

Na snímku dole dům, kde jemenské úřady zadržely v metropoli Saná ženu, která je podezřelá z odeslání dvou zásilek s náložemi pro synagogy v Chicagu. Jak zásilky vypadaly, dokládá horní snímek. Podle posledních zpráv je klíčovým podezřelým terorista ze Saúdské Arábie.

foto: REUTERS, ČTk/AP