Policie, armáda a další státní složky riskují střet s antimonopolním úřadem. Při tankování pohonných hmot totiž začínají bez předcházejícího tendru využívat magnetickou Kartu krize od Správy státních hmotných rezerv (SSHR), která jim umožňuje odebírat paliva z hmotných rezerv státu za výhodnější ceny, než jaké dosud platí pumpařům prostřednictvím komerční kartové společnosti CCS.
Antimonopolní úřad teď na základě podnětu firmy CCS upozornil, že takovouto zakázku je třeba zadat na základě výběrového řízení. Pokud dá vláda zelenou tomuto systému tankování, který policie už od jara testuje u pump EuroOil, nevylučuje antimonopolní úřad, že zahájí správní řízení.
Záleží především na tom, zda Karta krize začne fungovat v ostrém provozu. "V případě, že správa bude zajišťovat pohonné hmoty rovněž pro policii ČR, přičemž k samotnému odběru pohonných hmot bude nutné zabezpečit magnetické nebo čipové karty, jejichž prostřednictvím se budou tyto pohonné hmoty hradit, je nezbytné postupovat v souladu se zákonem," upozornil místopředseda antimonopolního úřadu Kamil Rudolecký.
Přes Kartu krize se palivo přímo nenakupuje jako v případě CCS, ale jen eviduje. Stát pak pumpařům nahradí odebrané množství paliva stejným počtem litrů ze státních hmotných rezerv. A od tankujících si účtuje jen holou cenu benzinu bez marží, které si jinak započítávají komerční prodejci paliva. Policisté jsou proto přesvědčeni, že výběrové řízení není třeba, jelikož jde o jiný systém tankování. "K vypsání výběrového řízení není podle nás důvod," reagoval ekonomický náměstek policejního prezidenta Jiří Novák.
V podstatě jde ale o testovací provoz "naostro". Jinak by nešlo zaručit bezproblémové fungování pro případ nenadálé krize či ropné nouze.
Přijde CCS o půl miliardy?
CCS, která má dominantní postavení v kreditním tankování u flotilových osobních vozů, může podle tvrzení šéfa firmy Václava Řehoře v případě zapojení Karty krize u všech složek integrovaného záchranného systému přijít minimálně o půl miliardy z celkových 16miliardových ročních tržeb.
Policie dosud využívané CCS karty sice nahrazuje jen částečně, ale například armáda chce od ledna nahradit úplně všech zhruba tisíc využívaných karet CCS. "Bezodkladně podáme námitku proti tomu, že nebylo výběrové řízení vypsáno. Naše karta umí zajistit tankování v krizových situacích stejně jako karta hmotných rezerv," tvrdí Řehoř.
Podle předsedy SSHR Ladislava Zabo není Karta krize konkurentem komerčním platebním kartám. "Naše karta není byznysová. Řešíme jejím prostřednictvím vládní úkol zásobovat složky integrovaného záchranného systému. Nemůžeme ovlivnit, pokud ji někdo využije jako náhradu za komerční platební karty," říká Zabo.
Nejde v celku ale o malé peníze. SSHR hodlá vydat na 200 tisíc Karet krize nejen pro policii, armádu, hasiče, ale i další složky integrovaného systému. Ale případně i energetické firmy jako třeba ČEZ, které jsou zásadní pro chod státu. Celkem se odhaduje, že přes Karty krize může ročně protéct palivo za miliardu korun.
Karty krize jsou sice v první řadě určeny k výdeji pohonných hmot při rozsáhlých živelních pohromách, stavech ohrožení nebo i válečném stavu, ale státní orgány je začínají využívat i v mírových časech ke klasickému tankování. Policie už Kartou krize vybavila větší část služeben, do konce roku by ji měl mít k dispozici každý z tisíců služebních vozů.
Do tankování přes Kartu krize mají být po testování u pump EuroOil zapojeny následně i stanice Benziny a také OMV.
Karta krize a CCS
750
čerpacích stanic firem Čepro, Benzina a OMV má být k dispozici k výhodnějšímu tankování PHM přes státem zřízenou Kartu krize.
2200
pump je dnes k dispozici pro tankování kartou firmy CCS. Ta údajně umí zajistit stejnou službu jako Karta krize - odběr PHM i v časech ropné nouze.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit



