V západní Evropě dnes podíl pohledávek, zajištěných úvěrovým pojištěním, dosahuje až 40 %.

K výhodám pojištění proti riziku nezaplacení pohledávek přivedla mnoho českých firem až ekonomická krize. "Ani v krizi jsme ceny pojistek výrazně nezvedli," říká Eric Joos, generální ředitel KUPEG úvěrové pojišťovny, a. s.

Pojistit si zaplacení pohledávek je dnes již běžné, lze říci, že se jedná mezi českými firmami o trend. Zapříčinila to i snad již nyní překonaná krize?

Krize jednoznačně vyvolala zvýšený zájem o ochranu pohledávek. Firmy, které se dříve nepojišťovaly vůbec nebo váhaly, najednou zjistily, že potřebují ochranu proti neplacení.

Uzavřeli jsme na tři sta nových pojistných smluv a nárůst zájmu o naše služby byl enormní! Zároveň jsme však během krize vypláceli proti předešlým letům čtyřnásobně vyšší objem pojistných plnění.

Tato skutečnost však současně ukázala, že úvěrové pojištění jako nástroj zabezpečení proti ztrátám z pohledávek funguje a při nezaplacení ze strany odběratele firmu skutečně podrží.

ěnili jste kvůli krizi ceny?

Naše smlouvy jsou rámcové, stanoví podmínky nejméně na rok dopředu. Po vyhodnocení uplynulého období a na základě dosažených výsledků se pak podmínky smlouvy, případně sazby, upravují. Nemáme jednotný sazebník, protože ceny pojistného pro každého klienta se sjednávají podle skutečného rozložení rizika portfolia jeho odběratelů.

Pojišťujeme jak domácí, tak i vývozní pohledávky, přičemž v současné době je jejich poměr zhruba 50 na 50. V průměru se naše pojistné sazby v loňském roce zvýšily o 10 procent.

A jak se z ekonomického propadu zotavují vaši klienti, firmy pojištěné proti nezaplacení od odběratelů?

Naši tradiční klienti obnovili výrobu a obraty rostou, takže v prvním pololetí jsme zaznamenali nárůst pojištěného obratu o cca dvacet pět procent. To je výjimečné.

Jak rychle pojišťovna škodu, tedy neuhrazenou fakturu, zaplatí?

V případě, že odběratel k datu splatnosti nezaplatí, má klient možnost dle pojistné smlouvy ponechat mu lhůtu maximálně 3 měsíců, aby svůj závazek vyrovnal. Pokud nedojde v této lhůtě k úhradě, klient se pak za asistence pojišťovny pohledávku snaží vymoci.

V 70 procentech případů tento přístup nese ovoce. Někdy se však pohledávky vymoci nepodaří a tehdy pojišťovna v době 5-6 měsíců od oznámení hrozby pojistné události vyplatí pojistné plnění.

Jaký objem pohledávek je v ČR pojištěn?

Celý trh - z hlediska pojištění krátkodobých pohledávek - odhaduji na cca 450 miliard korun, což ukazuje zhruba na poloviční míru propojištěnosti ve srovnání se západní Evropou. KUPEG v roce 2009 pojistil obrat 131 miliard korun a odhadujeme, že se jedná o zhruba třetinu českého trhu. Sumou předepsaného pojistného jsme se v loňském roce vrátili na pozici jedničky na českém trhu.

Kolik ve skutečnosti stojí úvěrové pojištění?

Průměrné pojistné sazby se pohybují v řádu promile z obratu a liší se v závislosti na rizikovosti teritorií i na velikosti pojišťovaného obratu klienta. Obecně lze říci, že čím menší pojišťovaný obrat a čím rizikovější portfolio odběratelů, tím může být sazba vyšší.

Vyplatí se úvěrové pojištění malé firmě?

Úvěrové pojištění je vhodné pro všechny firmy bez rozdílu velikosti. Pro menší a malé firmy, kterých máme v portfoliu zhruba 70 %, KUPEG nabízí produkt e-BONUS, který je možné sjednat kompletně prostřednictvím internetu (www.kupeg.cz).

Pojistná sazba se u většiny malých firem pohybuje okolo půl procenta z obratu pojišťovaných pohledávek. Kdyby tyto firmy chtěly místo pojištění využít bankovní záruku nebo akreditiv, zaplatí určitě víc.

Jakou pozici má nyní KUPEG v rámci celé mezinárodní skupiny úvěrových pojišťoven?

Naše společnost je součástí silné skupiny pojišťoven Ducroire/Delcredere (Belgie) a v rámci skupiny jsme se stali kompetenčním a expertním centrem pro země střední Evropy.