Čínská vláda chystá kroky, které omezí prudké zdražování potravin. Vyplývá to z včerejšího sdělení vlády a premiéra Wen Ťia-paa. Růst cen potravin se už dostal do dvouciferných hodnot a čínští komunističtí vládci se obávají, že by to mohlo vyvolat závažné nepokoje.

Protiinflační kroky Pekingu však mohou mít dopad na celou světovou ekonomiku.

Zprávy čínských médií mluví vedle zavádění přímé kontroly cen také o protiinflačních opatřeních typu dalšího zvýšení úrokových sazeb a povinných minimálních rezerv komerčních bank či omezení bankovních úvěrů. Vláda uvedla, že cenovou regulaci zatím nezavádí, avšak v případě potřeby ji uplatní.

Meziroční inflace v Číně vzrostla v říjnu na 25měsíční maximum 4,4 %, a mohou za to hlavně potraviny, které tvoří třetinu cenového koše a zdražily již o 10,1 procenta.

Vláda se zřejmě zaměří na regulaci cen a zásahy proti spekulantům, zatímco centrální banka bude bojovat proti inflaci jako takové. Za zdražování potravin může totiž podle analytiků hlavně rychlý růst peněžní zásoby, proti němuž je nutné zasáhnout zpřísněním měnové politiky.

Přitvrzení měnové politiky však může ve druhé největší ekonomice světa zpomalit hospodářský růst, což bude mít negativní vliv na oživování z recese let 2008 a 2009.

Pověsti o dalším zvýšení čínských úroků v posledních dnech oslabují světové trhy akcií a komodit.


10,1%

Meziroční nárůst cen potravin v Číně v říjnu

4,4%

Meziroční čínská inflace v říjnu