Hlavní Město Praha

1. místo Mangaloo
2. místo Et netera
3. místo LiveSport

Jihočeský kraj

1. místo GS Technik
2. místo PCV Computers
3. místo Grafiko Print

Jihomoravský kraj

1. místo Nejez - stavebně zámečnické práce
2. místo A+BX okna
3. místo Snaggi

Karlovarský

1. místo Praní a čištění
2. místo DaCH CZ
3. místo Realistic

Královéhradecký

1. místo Proma Reha
2. místo Saar Gummi Czech
3. místo BOBY - FLEISCH

Liberecký

1. místo Zemědělské obchodní družstvo
2. místo Helicar
3. místo Elmos Liberec

Moravskoslezský kraj

1. místo Semix Pluso
2. místo Denip
3. místo Gamin

 

Mangaloo

Hlavní město Praha

Třiatřicet zaměstnanců firmy Mangaloo se živí lisováním šťáv z jakéhokoli ovoce a zeleniny přímo před zraky konzumentů.

"Zkoušeli jsme lisovat i česnek, pitelné to však nebylo. Mohu však doporučit šťávu z celeru kombinovanou s pomerančem nebo hruškou," poradil jednatel a spolumajitel firmy Michal Kreuter. Před šesti lety jej spolu s kamarádem zaujaly v Austrálii juicebary, kde se lisovaly džusy z čerstvého ovoce. I z toho, co si přinesli zákazníci.

Nápad přinesli do Česka a poprvé vyzkoušeli na open air festivalu v Trutnově. "Čtyři dny jsme tam prakticky nespali, byl obrovský zájem. A když to mohli pít rockeři, proč by to nepili i další lidé?" vzpomíná Kreuter.

Když bylo zřejmé, že je o čerstvé nápoje zájem i mezi rockery, začali obcházet pražská obchodní centra a ucházeli se o pronájem prostor. Firma Mangaloo si nechala zaregistrovat značku Freshbar a dnes provozuje síť deseti barů v Praze a ve východních Čechách. Nabídka ovocných a zeleninových šťáv a koktejlů firmy Mangaloo se postupně rozšířila o saláty, ovocné dezerty a cateringovou službu.

 


Michal Kreuter, spolumajitel firmy

 

Proma Reha

Královéhradecký kraj

Do padesáti zemí světa dodává zdravotnické pomůcky a nábytek společnost Proma Reha z České Skalice. Před dvaceti lety začínala jako zámečnická dílna s pěti zaměstnanci, dnes má závody v České Skalici a v Meziměstí a zaměstnává 165 lidí.

"Dominantou našeho výrobního programu jsou pečovatelská a nemocniční polohovací lůžka," říká jednatel firmy Radek Jakubský.

Firma pracuje podle přání zákazníků, například vyrobila pro interní péči vyšetřovací lůžko s osmi motory, které pacienta váží nebo umožňuje rentgenové snímání.

"Nejprestižnější zakázku realizujeme právě nyní, má hodnotu dvacet milionů korun a je pro zákazníka ze Saúdské Arábie," uvedl Jakubský.

Tržby firmy v posledních letech rostly meziročně o 30 procent, přišla ale krize a loni tržby o desetinu klesly na 177 milionů korun.

"Dokázali jsme však snížit náklady, takže jsme loni nakonec dosáhli rekordního zisku," řekl Jakubský bez bližšího upřesnění.

V budoucnu Proma Reha očekává útlum zakázek v Česku. "Proto se již nyní pokoušíme zvýšit dodávky pro export," dodal šéf firmy.

 


Radek Jakubský, jednatel

 

GS Technik

Jihočeský kraj

Vítěz v Jihočeském kraji - GS Technik porotce zaujal i tím, jak se původně zámečnická firma vypracovala přes výrobu reklamních tabulí až k výrobě nerezového vybavení pro gastronomické provozy.

Navíc je firma od svého založení v roce 1992 plně v českých rukou a každému zaměstnanci přispívá měsíčně na úrazové, penzijní a životní připojištění více než 1900 korun. "Je to morální ocenění a satisfakce pro lidi, kteří firmu založili a nastavili směr," komentoval vítězství Vladimír Hybner, jednatel GS Technik.

Firma dodává nerezové zařízení předním pivovarnickým skupinám a hotelům v České republice a podíl vývozu dnes tvoří zhruba 40 procent. S exportem firma začala v roce 2005 a orientuje se zejména na západoevropské trhy jako Holandsko a Německo.

GS Technik se zabývá nejen výrobou a dodávkami, ale i vývojem gastronomických zařízení pro jídelny, známé restaurace jako U Pinkasů a Kampa Fish v Praze nebo hotely. Jedná se mj. o pracovní desky a stoly, minikuchyně, manipulační vozíky, výdejní linky, příborníky a regály nebo výčepní zařízení.

Firma má sídlo v Orlově u Jistebnice a zaměstnává přes 40 lidí.

 


Vladimír Hybner, jednatel

 

Zemědělské obchodní družstvo

Liberecký kraj

Brnišťské Zemědělské obchodní družstvo (ZOD) je pokračovatelem místního JZD Nástup. Se socialistickým družstevnictvím má ale jen málo společného. "Jsme největším chovatelem krůt v České republice a naše dojnice mají o čtyřicet procent vyšší dojivost, než je celorepublikový standard. Více než polovinu pozemků, které používáme k pěstování zemědělských plodin, se již podařilo získat do našich rukou," chlubí se předseda představenstva ZOD Petr Kubíček. Výhodou pro rozhodování v družstvu je i fakt, že vlastnictví není roztříštěné. Kubíček spolu s dalším spolumajitelem Peterem Sklenárem drží čtyřpětinový podíl.

ZOD si nestěžuje podle porotců na dotace a je příkladnou zemědělskou firmou. Velkou část své produkce exportuje, například mléko vyváží do sousedního Saska. Krůtí maso pak prodává díky dceřiné společnosti v tuzemsku, ale i v zahraničí. Konsolidovaný obrat družstva je 350 milionů korun, letos očekávají zemědělci z Brniště zisk 15 milionů korun před zdaněním.

 


Petr Kubíček, předseda představenstva

 

Nejez

Jihomoravský kraj

Rodinná firma podnikatele Aleše Nejeze z obce Braníškov, jež má necelých 200 obyvatel, vyhrála regionální kolo soutěže Firma roku 2010 v Jihomoravském kraji.

Firma Nejez stavebně zámečnické práce vyrábí a montuje dveře a okna a provádí stavební práce. Zhruba 30 procent tržeb investuje do rozvoje a vzdělání a snaží se zaměstnávat lidi z blízkého okolí obce, zdůvodnila svoji volbu porota. "Firmu převezme a bude dál rozvíjet můj syn," řekl při předávání cen osmapadesátiletý Aleš Nejez.

Letošní rok je pro firmu obzvláště těžký, je nucena udržet si a získávat zakázky na úkor nízké marže, dodal Nejez.

Nejhorší je podle něj kázeň placení. Splatnost faktur se podle Nejeze prodloužila na 90 dní a u 5 procent z nich firma dostane zaplaceno až po pěti letech.

Počátky rodinného podnikání sahají do roku 1992, kdy se vyráběly zámečnické výrobky ve stodole. Dnes Aleš Nejez dává práci 17 lidem v regionu.

Firma si za dobu své existence vytvořila zázemí, od výrobních hal a skladů až po kancelářské prostory. Firma se snaží získat zakázky i z jiného odvětví, například ze strojírenského.

 


Aleš Nejez, majitel

 

Praní a čištění

Karlovarský kraj

Není to lecjaká prádelna. Vítězná firma Karlovarského kraje působí ve Velké Hleďsebi poblíž Mariánských Lázní už přesně sto let. Po celou dobu, a to včetně obou světových válek, nepřetržitě zajišťuje praní prádla a čištění oděvů pro zákazníky ze širokého okolí. Dnes především pro hotely a lázně v celém západočeském regionu.

Díky mnohamilionovým investicím do nového zařízení, především do prací a žehlicí linky, patří provoz firmy Praní a čištění k nejmoderněji vybaveným, ale také k největším prádelnám v zemi. Majitelé koupili tuto velkokapacitní prádelnu před třinácti lety od státu v rámci velké privatizace a od začátku se orientují na služby pro desítky hotelů a lázní. Zisková firma se 75 zaměstnanci a obratem přes 45 milionů korun i v časech krize každoročně roste. Nové zákazníky dokáže přilákat i novými službami, jako jsou třeba pronájem prádla a velkoobchod. "V zahraničí je běžné, že prádelny s podobným nebo větším výkonem perou někdy až 100 procent vlastního prádla, které pak pronajímají. My to u části prádla děláme již také, zákazník si prádlo nekupuje," říká ředitel firmy Karel Koskuba.

 


Karel Koskuba, ředitel

 

Semix Pluso

Moravskoslezský kraj

V kraji, proslulém těžkým průmyslem a strojírenstvím, vyhrála firma, jejíž výrobky voní. Titul v kategorii Firma roku Moravskoslezského kraje vybojovala potravinářská společnost Semix Pluso z Otic u Opavy, výrobce cereálií a směsí pro pečivo. "Klíčové pro nás bylo, že jsme vytvořili unikátní tvarohovou směs Tvarogen, kterou od nás začalo odebírat 80 procent pekáren," vrací se do devadesátých let Elen Vaňková, členka managementu firmy. Jedinečná směs firmu nastartovala, dnes má 100 zaměstnanců a své výrobky exportuje do Polska, Rumunska, Maďarska a na Slovensko.

Veškerý zisk Semix Pluso investuje do nákupu nejnovějších technologií. "Máme jeden z nejmodernějších provozů v Evropě," uvádí Radomír Vaněk, obchodní manažer firmy. Společnost porotu zaujala i mimořádným přístupem k životnímu prostředí: buduje biotopy pro ohrožené obojživelníky, mokřady i pozorovatelny ptáků. Firma navíc získala i ocenění Vodafone Byznys rebel Moravskoslezského kraje, a to za výrobu cereálií unikátní technologií šetrného vaření, díky které jsou lupínky stravitelnější a plnější vitaminů, živin a vláknin.

 


Radomír Vaněk, obchodní manažer firmy

 

Olomoucký kraj

1. místo WEBA Olomouc
2. místo Hotel Dlouhé Stráně
3. místo Hopax

Pardubický kraj

1. místo Tvarmetal
2. místo LIMES
3. místo Isolit-Bravo

Plzeňský kraj

1. místo Medica Filter
2. místo První chodská stavební
3. místo Imont

Středočeský kraj

1. místo Kasten
2. místo HIT CZ-Poděbradská papírna
3. místo Biopreparáty

Ústecký

1. místo LakoPlast
2. místo Adler Czech
3. místo Axin

Kraj vysočina

1. místo Neosolar
2. místo Kamila Chocolates
3. místo Adélka

Zlínský kraj

1. místo 5M
2. místo Zelenka Czech Republic
3. místo Hydroma

 

WEBA Olomouc

Olomoucký kraj

Bez vědomí majitelů a na vlastní pěst přihlásil Jiří Šída společnost WEBA Olomouc do soutěže Firma roku 2010 Olomouckého kraje. "Chtěl jsem jen zkusit, jaké to je. Vítězství mi vyrazilo dech," usmíval se při přebírání ocenění Šída, prokurista firmy.

WEBA, strojírenská firma z Bystrovan, jež se specializuje na výrobu tvářecích nástrojů pro horké tváření v automobilovém průmyslu, byla porotou soutěže ohodnocena nejvýše. A to zejména za udržení počtu zaměstnanců v krizí silně postiženém automobilovém sektoru, za výchovu vlastních učňů, za orientaci firmy na export i za důraz na ekologickou výrobu.

Body posbírala také za velký rozsah inovací. "Není jiné cesty. Standardní formy tváření již nestačí držet krok se stoupajícími požadavky bezpečnosti a pevnosti dílů," vysvětlil Šída. "Přesto i my jsme se v krizi v rámci skupiny museli rvát o udržení na trhu - a boj to byl mnohdy tvrdší než s konkurencí."

WEBA Olomouc, již vlastní rakouský holding Greiner, má 135 zaměstnanců a během roku 2011 plánuje přijmout dalších 20 až 30 lidí.

Své výrobky firma dodává mimo jiné i do továren BMW či Porsche.

 


Jiří Šída, prokurista

 

LakoPlast

Ústecký kraj

Vítěz v Ústeckém kraji, společnost LakoPlast z Trmic, vznikla sloučením tří podniků a věnuje se vstřikování plastů, automatickému obrábění kovových drobných dílů a práškovému lakování. "Krize se nás dotkla jen minulý rok. Máme výhodu v tom, že nejsme závislí na automobilovém průmyslu. Lisovny, které vyrábějí pro automobilky, měly větší problémy," řekl majitel LakoPlastu Jiří Skriba, který zaměstnává dalších devět lidí.

Jeho vítězství nebylo ale vůbec jednoduché. Porotci v Ústí nad Labem diskutovali tak bouřlivě, že si museli vyžádat nastavený čas na rozhodování - klání totiž nemělo jasného favorita.

Vítězství LakoPlastu bylo překvapením, protože firmu na první místo vynesla váha hospodářských výsledků a finančního zdraví společnosti.

LakoPlast chce dále expandovat a ústecký region mu bude zřejmě brzy malý. "V tuto chvíli jsme více regionální firmou, ale díky tomu, že sídlíme v Trmicích, vidíme velký potenciál v německém trhu," říká Skriba. Obor plastikářství se podle něj neustále dynamicky rozvíjí a je potřeba stále držet krok s technickým pokrokem.

 


Jiří Skriba, majitel

 

Tvarmetal

Pardubický kraj

Firma Tvarmetal existuje jen čtyři roky, dnes však její ohýbané trubky odebírají přední evropské firmy. Vznikla a působí ve Vysokém Mýtě. Jejím prvním zákazníkem byl tamní výrobce autobusů Iveco, bývalá Karosa.

"Iveco Czech Republic je stále naším hlavním zákazníkem, vyrábíme pro ně sací trubky k motorům, interiérové trubky a ohýbané díly. A před třemi lety se nám podařilo získat výrobu výfukových potrubí pro autobusy Irisbus Iveco," uvedl jednatel firmy Josef Bárta.

Firma vznikla prakticky v garáži, se třemi lidmi. Dnes má 35 zaměstnanců a špičkové technologické vybavení, jako je například ohýbačka trubek Dynamic D8, číslicově řízené frézovací centrum či robotizovanou svařovnu. Letos firma úspěšně prošla auditem Iveco podle metodiky Fiat Group.

Mezi nejprestižnější odběratele firmy patří výrobce luxusních automobilů Bentley Motors. Tvarmetal vyrábí výfukové koncovky také pro sportovní Škodu Fabii RS nebo pro Volkswagen Polo GTI, tlumiče výfuků pro autobusy Tedom i potrubí do tankerů pro Loděnice Mělník. Roční tržby firmy se pohybují kolem 50 milionů korun.

 


Josef Bárta, jednatel

 

Neosolar

Kraj Vysočina

Firma Neosolar prodává solární systémy a technologie zaměřené na ekologické zdroje energie. Na první místo v kraji Vysočina ji vynesly výtečné ekonomické výsledky, porota ocenila zaměření na ekologii a vlastní vývojovou a výzkumnou činnost.

Společnost byla založena v roce 2002. Zabývala se zprvu hlavně dodávkami fototermických a fotovoltaických solárních systémů. Následně rozšířila nabídku o tepelná čerpadla, klimatizační a vzduchotechnická zařízení včetně rekuperace tepelné energie.

K původně obchodně-dodavatelským aktivitám se přidala i činnost vývojová a výrobní. Mezi nejúspěšnější výrobky patří zařízení pro ohřev bazénů a jednotka sloužící k chlazení technických místností a serveroven. S tímto projektem byla nominována i do finále mezinárodní soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2010.

Dnes má firma dvanáct zaměstnanců a stále rozšiřuje svoji nabídku. "Je to trochu paradoxní, ale pomohla nám hospodářská krize. Lidé totiž začali šetřit a přemýšlet o úsporách, takže začali investovat i do jiných zdrojů energie," řekl jednatel firmy Jiří Zeman.

 


Jiří Zeman, jednatel

 

Medica Filter

Plzeňský kraj

Se zhruba stovkou zaměstnanců je společnost Medica Filter v šumavském podhůří ojedinělým zjevem. Nejvýznamnější zaměstnavatel v širokém okolí Kašperských Hor se už dvacet let zaměřuje na výrobu zdravotnických prostředků pro lékaře a nemocnice - roušek, plášťů, zdravotnické konfekce a celých setů pro operace. V Česku je jediným výrobcem tohoto zboží a v konkurenci nadnárodních firem dokáže Medica Filter uspět i při zásobování lékařů a operačních sálů v zahraničí, především Německu.

"Dokážeme dodat i malé kolekce takříkajíc na míru, samozřejmostí jsou i vzorky zdarma a případně urychlená reklamace," popisuje konkurenční výhodu jednatelka společnosti Petra Voldřichová. Medica vznikla v Kašperských Horách v opuštěných objektech Okuly Nýrsko hned na začátku devadesátých let. Otec nynější jednatelky tehdy spojil síly s německým partnerem, který vlastnil pozemky a který získal ve firmě většinový podíl. V roce 2002 však zemřel a Medica musela vyřešit složité majetkové problémy s dědici, jejichž podíl odkoupila a dodnes splácí. Přesto už pět let hospodaří se ziskem, loni utržila víc než 100 milionů korun a investuje do modernizace a rozvoje.

 


Petra Voldřichová, jednatelka

 

KASTEN

Středočeský kraj

Počátky neratovické firmy sahají do roku 1991, kdy zakladatel firmy Aleš Kocourek, jinak vášnivý horolezec, začal nabízet práci ve výškách.

Jeho podnikání se dynamicky rozvíjelo, a tak v roce 1995 založil firmu a pojmenoval ji po jednom z rakouských vrchů jako Kasten.

V roce 1997 Kasten zvítězil v tendru na výstavbu sítě základových stanic mobilního operátora Eurotel. "První stanici jsme postavili na Staroboleslavsku u obce Skorkov, desítky dalších pak v severních a středních Čechách," řekl Aleš Kocourek.

O rok dříve firma získala první zakázku na opravu panelového domu, tehdy to byla jedna z mnoha zakázek. Ovšem postupně právě objednávky na rekonstrukce a zateplení panelových domů přibývaly a dnes tvoří hlavní náplň stavební společnosti.

Firma Kasten dnes zaměstnává přes osmdesát zaměstnanců a dosahuje obratu téměř 300 milionů korun. Realizuje developerské projekty v Česku i na Slovensku.

Kolem mateřské společnosti vznikly dceřiné firmy, jako půjčovna lešení či obchod se stavebninami. A firma Kasten Net je jedním z největších poskytovatelů internetového připojení v regionu.

 


Aleš Kocourek, šéf firmy

 

5M

Zlínský kraj

Ve Zlínském kraji zvítězilo inovativní podnikání. Ryze česká společnost 5M z Kunovic se specializuje na vývoj a výrobu kompozitů a lepených sendvičů, které se používají především u výrobků s vyšší přidanou hodnotou, jako je výroba letadel nebo kosmické aplikace. Pronikají však nově také do výroby pozemních dopravních prostředků.

"5M přichází na trh každoročně minimálně se dvěma novými výrobky či podstatnými inovacemi, většina výrobků společnosti pochází z vlastního vývoje," řekl ředitel společnosti Antonín Zelinka. I v době krize firma nabírala nové zaměstnance, kterých má dnes okolo 120.

Velká část produkce 5M jde na zahraniční trhy jako Slovensko, Švýcarsko, Itálie či Německo. Jeden výrobek, konkrétně lepidlo, jež bylo použito na dvou družicích, se dostal až do vesmíru. V běžném životě se lze s výrobky firmy 5M setkat u sportovního zboží, jako jsou lyže nebo surfovací prkna.

A proč název firmy 5M? Zakladatelů je celkem pět a jména čtyř z nich začínají na "M". Jsou absolventy oboru plasty a chemie Baťovy univerzity, kteří před založením 5M v roce 1992 pracovali v Letu Kunovice.

 


Antonín Zelinka, jednatel