Skupina umělců požaduje, aby Českou republiku na bienále v Benátkách zastupoval autor neobvyklých velkoformátových galerijních instalací Dominik Lang, vybraný komisí nominovanou Národní galerií. Důrazně nesouhlasí s postupem ředitele Národní galerie Milana Knížáka, který doporučení komise nerespektoval. Poslali proto včera otevřený dopis ministru kultury Jiřímu Besserovi. Milan Knížák, který o českém zástupci v Benátkách rozhoduje, vybral před nedávnem projekt trojice mladých tvůrců Vasila Artamonova, Alexeje Klyuykova a Pavla Sterce, ti však na protest proti Knížákovu kontroverznímu postupu účast v Benátkách odmítli.

Měsíc po zasedání výběrové komise a necelý půlrok před začátkem prestižní mezinárodní přehlídky tak stále ještě není jasné, kdo bude Českou republiku v Benátkách zastupovat.

Otevřený dopis podepsalo zhruba sto padesát umělců, kurátorů, pedagogů a studentů. Mezi jinými například ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová, rektor VŠUP Pavel Liška, ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek, pedagog FAMU Tomáš Pospiszyl nebo umělci Michal Pěchouček, Jiří Černický, Jiří Thýn, Kryštof Kintera a mnozí další.

Ředitel Národní galerie Milan Knížák nedávno řekl, že se bude snažit s trojicí Vasil Artamonov, Alexej Klyuykov a Pavel Sterec ještě vyjednávat, aby si odmítnutí účasti rozmysleli. "Já jsem neudělal žádnou chybu, já jsem si z doporučení komise vybral druhý projekt, protože mi připadá daleko nosnější a méně komplikovaný," uvedl Milan Knížák.

Projekt mladého výtvarníka Dominika Langa by podle ředitele Národní galerie prý nemuselo zahraniční publikum pochopit. Mezi umělci se přitom říká, že Milan Knížák Dominika Langa nevybral kvůli osobním antipatiím a sporům ohledně fungování AVU.

Ministr kultury Jiří Besser měl podle svého mluvčího Stanislava Brunclíka s trojicí umělců včera hovořit. Nechce prý nikoho přesvědčovat, ale rád by si vyslechl jejich názor a zjistil, nakolik by byli ochotni změnit svůj odmítavý postoj k účasti na bienále. Pokud ho nezmění, bude se hledat jiné náhradní řešení.