1. Volby 2010 - Otec kroužkování

František Janouch

Politici ztratili počínaje rokem 2010 jednu jistotu. Až do květnových sněmovních voleb platilo, že když je strana nominuje na čelné místo kandidátky, mají křeslo jisté. Pravidlo ale zrušil jaderný fyzik a zakladatel Nadace Charty 77, profesor František Janouch. Upozornil svou iniciativou Defenestrace 2010 české občany, že nemusejí přejímat vůli stran ohledně jejich "koní" a mohou si z kandidátní listiny vybrat svého zástupce sami. Kampaň vyšla na 15 tisíc korun a investované peníze měly nečekaný efekt.

Lidé "vykroužkovali" třeba bývalého ministra vnitra Ivana Langera (ODS), který musel opustit sněmovnu po 14 letech. Do sněmovny se naopak dostala zhruba čtvrtina zcela nových tváří. "Naprostá frustrace českou politickou scénou, kterou jsem pozoroval u všech svých přátel, mě přiměla k hledání originálního řešení," říká o vzniku iniciativy František Janouch. Jeho nápad se pak šířil mezi voliči velkou rychlostí, a to například i díky sociální síti Facebook.  


foto:archiv HN

2. Software pro americkou armádu a NASA

Vladimír Mařík, Michal Pěchouček

Objevy dvou profesorů z katedry kybernetiky pražského ČVUT - Vladimíra Maříka (vlevo) a Michala Pěchoučka - pomáhají americkému letectvu i NASA. Mařík s Pěchoučkem vyvinuli software, který umí například naprogramovat vojenská bezpilotní letadla tak, aby se ve vzduchu sama domluvila na úhybném manévru. Takto upravená samorozhodovací letadla, kterých od letoška využívá americké letectvo, pak nepotřebují podporu řídící věže. Letouny se umí vzájemně domlouvat i na sledování teroristů.

Software vyvinutý českými kybernetiky, který kromě amerického letectva využívá i americké námořnictvo nebo NASA, umí například simulovat i chování somálských pirátů v Adenském zálivu tak, aby si lodě mohly plánovat bezpečnější trasy. Oba vědci spolupracují s NASA nebo americkou armádou už několik let. Tato spolupráce jim přináší štědré granty na další výzkum nových informačních technologií. Americká armáda loni českým vědcům přispěla 700 tisíci dolary. "Katedra dostává ročně kolem dvou miliionů dolarů od průmyslu a asi milion eur vědeckých grantů," řekl profesor Mařík, který se svým kolegou letos v listopadu přebral cenu Nadace Česká hlava v kategorii invence.

 
foto: čtk

3. Podnikatel, který se postavil korupci

Jiří Štopl

Až do letošního února znal Jiřího Štopla málokdo. Vlastně ani nebyl důvod, proč se o úspěšného podnikatele a nadšeného amatérského bubeníka zajímat. Všechno se změnilo 11. února: detektivové tehdy zatkli starostu brněnských Žabovřesk a s ním známého zdejšího lobbistu Radovana Novotného. Oba půl roku nato dostali - zatím nepravomocně - sedm let vězení. A právě devětačtyřicetiletý doktor práv Štopl, který začínal obchodováním s limonádami, byl v této kauze klíčovým svědkem. Nejdříve sám, a později už pod dohledem policistů nahrával, jak po něm Aleš Kvapil s Novotným chtějí úplatek.

"Váhal jsem, jestli mám do spolupráce s policií jít, zvlášť když je před volbami. Ale pak jsem si řekl: Vážně chci, aby mě takoví lidé zastupovali?" uvedl. Za 300 milionů chtěl Štopl v Žabovřeskách postavit dům s koncertním sálem, hotelem a restaurací. Jenže od Kvapila s Novotným, členů ODS, dostal jasný vzkaz: "Když nedáte čtyři miliony, budete mít problém."

Štopl si pak první schůzku nahrál na kameru schovanou v krabici na kavárenském baru. A nedlouho potom se mu také povedlo úplatek snížit na milion. "Já se o cenu hádám vždycky," vysvětloval Štopl. Jako důležitý svědek to ale neměl vůbec jednoduché: neustále ho naháněli novináři, obhájci ho "grilovali" u soudu, jeho obchodního partnera dokonce nechali sledovat soukromými detektivy. A při posledním soudním stání už bylo vidět, že chce mít všechno za sebou. Státní zástupce Ivan Hrazdira, který měl případ na starosti, ale tvrdí, že svoji roli zvládl výborně. "Je to příklad i pro ostatní lidi, kteří se setkají s korupcí," oceňuje ho.

 
foto: ISIFA/LIDOVÉ NOVINY/TOMÁŠ HÁJEK

4. Objevila pro Čechy ženský basketbal

Hana Horáková

Uhranula národ, dokonale ho zbláznila na vlně nečekané basketbalové euforie. Kdo? Kapitánka stříbrného týmu z letošního mistrovství světa Hana Horáková.

Že Jágr patří mezi nejlepší hokejisty světa a že Sáblíková neprohrává na rychlobruslařském oválu, to pro Čechy není žádné novum. Že se ale mezi nimi skrývá i nejlepší basketbalistka světa, to tedy tušil málokdo. Spíš nikdo. A ona sama už vůbec ne. Ale Haně Horákové šampionát, který Česko pořádalo na přelomu září a října, vyšel na tisíc procent. A fakt, že ji vyhlásili nejlepší hráčkou turnaje, rozhodně neměl souvislost s domácí protekcí.

I absolutní laik musel vidět, jak důležitá byla pro nečekaný úspěch českého týmu. "Říká se, že každý je nahraditelný. Ale Hanka pro nás byla naprosto nenahraditelná," glosovala s úctou roli kapitánky Eva Vítečková, nejlepší střelkyně týmu. Důvod? Tady je:

"Jo, už jsme s holkama přivezly zlato z mistrovství Evropy. Ale zahrát finále mistrovství světa, to je mnohem víc, to byl vždycky můj tajný sen. Když jsme v semifinále přešly přes Bělorusky, jen jsem stála a pořád opakovala: Ty vole, ty vole..." vybavovala si 31letá rodačka z Bruntálu.

 


foto: čtk

5. Nejprůhlednější starosta a poslanec

Jan Farský

Ačkoli nevystoupil na žádném předvolebním mítinku a místo toho ležel doma s tříštivými zlomeninami obou nohou z lyžování, bez problémů se dostal z posledního místa liberecké kandidátky TOP 09 do sněmovny. A při podzimních volbách pak v Semilech, kde od roku 2006 starostuje, s přehledem vyhrál.

Proslavil se tím, že na semilské radnici zavedl rázná protikorupční opatření - především vyvěšuje všechny informace o zakázkách nad třicet tisíc korun na internet. "Už se mi ozvaly desítky obcí, zda bych jim neporadil. Většinou jim pošlu naši směrnici," říká jednatřicetiletý právník.

Přestože původně do sněmovny kandidoval jen kvůli podpoře kamaráda a s prací v Praze nepočítal, nakonec se rozhodl stihnout oboje - tedy zákonodárství i "komunál". "Ve sněmovně je člověk součástí mašinerie, kde se mu jako jednotlivci podaří jen máloco usměrnit, to je asi nejvíce frustrující zkušenost pro mě jako pro starostu," vysvětluje Farský, co ho na parlamentní kariéře zatím nejvíc zklamalo.

Naopak si považuje toho, že se mu podařilo i přes vleklé zdravotní problémy prosadit se v protikorupční tematice. Zasedá v komisi, která při ministerstvu pro místní rozvoj chystá nový zákon o veřejných zakázkách, a navíc byl zpravodajem zákona o loteriích. "Také ve správní radě VZP už není tak samozřejmé, že se všechny zakázky odsouhlasí. Podařilo se nám tam, když nic jiného, tak aspoň několikrát vyvolat diskusi," pochvaluje si Farský.

A proč o něm nebylo poslední dobou moc slyšet? "Od listopadu jsem na rehabilitaci, je to na několik hodin denně."

 


foto: archiv HN

6. Vybral laureáta Nobelovy ceny míru

Igor Blaževič

Jak může občan České republiky, který se nejmenuje Václav Havel, promluvit do světové politiky? Sedmačtyřicetiletý pracovník společnosti Člověk v tísni a donedávna ředitel filmového festivalu Jeden svět Igor Blaževič to ukázal názorně. S pomocí svého přítele a senátora Alexandra Vondry před rokem zorganizoval podpisy desítek českých a slovenských poslanců pod nominaci čínského disidenta Liou Siao-poa na Nobelovu cenu míru. A čínský disident cenu letos dostal.

"Cítím obrovskou šanci, že Nobelovou cenou pro Liou Siao-poa se otázka lidských práv v Číně může opět vrátit jako velké téma do světové politiky, což může Čínu tlačit k pozitivním změnám," řekl Blaževič týdeníku Respekt, který ho zařadil mezi tři nejvýznamnější Čechy roku 2010.

Rodák z Bosny přišel do Česka na počátku devadesátých let, byt jeho rodičů v Sarajevu byl v době konfliktu jedním z důležitých míst, přes které čeští novináři i pracovníci humanitárních misí poznávali konflikt v Bosně a Hercegovině.

Igor Blaževič nyní odjel pracovat i s rodinou do zahraničí, do jedné z asijských zemí, jimž Člověk v tísni pomáhá. Patnáct let patřil k vedení organizace Člověk v tísni, lidskoprávní filmový festival Jeden svět je jeho dítětem.

Téma čínští disidenti Igor Blaževič neopouští. "Tweet blogeři byli zase chytřejší než cenzoři," píše na své facebookové stránce. "Čínou se šíří tweets, kde oslavují ,lidi, které nejvíce obdivuji'. Jsou mezi nimi hráči stolního tenisu, slavná herečka, popová hvězda, bývalý prezident zabitý během kulturní revoluce. A všichni se překvapivě jmenují Liou."


foto: archiv HN

7. Tvůrce počítačového antiviru vydělal miliardu

Eduard Kučera

Podnikatel roku 2009 Eduard Kučera založil spolu s Pavlem Baudišem v roce 1991 společnost Alwil, která vyvíjí a distribuuje antivirový program Avast! Pro domácnosti má verzi zdarma, placená je rozšířená verze programu a verze nabízející kompletní zabezpečení počítače. Avast - jak se jmenuje dnes i celá firma - si z Česka našel už více než sto třicet milionů zákazníků. Firma si tak drží slušný poměr jednoho zaměstnance na jeden milion instalací svého softwaru. Kučerovi s Baudišem se podařil letos výborný obchod. Za dvě miliardy korun prodali čeští podnikatelé menšinový podíl - zřejmě mezi dvaceti až třiceti procenty - americkému fondu soukromého kapitálu Summit Partners. Rozšířili tak řady českých miliardářů.

Avast je fantasticky ziskovou firmou. Loni při tržbách 566 milionů korun dosáhl provozního zisku 370 milionů. Letos plánují oba podnikatelé tato čísla zdvojnásobit.

 


foto: archiv HN