Vatikán je připraven zavést nová pravidla pro bankovní transakce, aby se napříště vyhnul podezření z praní špinavých peněz. Italské úřady totiž letos v září Svatému stolci zmrazily bankovní konto s více než 23 miliony eur (přes 580 milionů Kč) a zatím je neuvolnily, ač o to Vatikán už dvakrát žádal.

Papež Benedikt XVI. by podle agentury AP měl nové regule zveřejnit dnes. Nová pravidla mají začít platit od ledna.

Vznikne nový dohled


V rámci nových pravidel bude vytvořen nový úřad pro dohled nad veškerými finančními toky, které půjdou přes účty Vatikánu. Úřad bude mimo jiné zodpovědný za to, že všechny finanční transakce jsou průhledné a že jsou v souladu s mezinárodními úmluvami. Přísnější pravidla finančních toků nyní vyžaduje prakticky celý vyspělý svět, včetně Evropské unie. Cílem je minimalizovat daňové úniky, dále takzvané praní špinavých peněz, tedy legalizaci výnosů z trestné činnosti, a zároveň ztížit financování terorismu.

Vatikánští představitelé včera potvrdili, že papež vydal nařízení, které z nových pravidel učiní zákon. Vatikán tvrdí, že na sladění pravidel pro finanční transakce pracuje už více než rok, letos na podzim byl však nucen přípravné práce urychlit, protože italské úřady mezitím Vatikán obvinily z praní špinavých peněz.

Prokuratura v Římě letos 21. září zmrazila bankovní účet se zmíněnými 23 miliony eur, které měl Vatikán uloženy v bance Credito Artigiano SpA. Účet spravuje ekonom Ettore Gotti Tedeschi, který je jedním z nejvyšších činitelů vatikánské banky. Tedeschiho a jeho zástupce Paola Ciprianiho pak začala vyšetřovat policie.

Jen nedorozumění


Úřady oba zadržené bankéře vyšetřovaly kvůli podezření, že banka, kterou řídí, finanční transakce neprovádí průhledně. Někdy totiž nebylo jasné, kam nebo od koho peníze přes účet banky putovaly. Podezření sice bylo pro Svatý stolec nepříjemné, bankéři ale obviněni nebyli.

Vatikán od zahájení vyšetřování tvrdí, že jde o nedorozumění. Doufal také, že se mu podaří věc rychle vysvětlit, úřady ale už dvakrát odmítly jeho žádost, aby bylo jeho bankovní konto uvolněno a Svatý stolec mohl s penězi opět volně nakládat.

Soudce, který má případ na starosti, před nedávnem řekl, že na způsobu, jakým Vatikán hlídá identitu klientů, se nic nezměnilo.

Vatikánská banka, jejíž oficiální název je L'Istituto per le Opere Religiose (IOR), spravuje peníze Vatikánu a katolických institucí a organizací po celém světě.

Tedeschi, který byl šéfem banky jmenován loni, se snaží dát finance Vatikánu do souladu s pravidly mezinárodní organizace Financial Action Task Force (FATF) se sídlem v Paříži. Právě FATF pracuje na pravidlech boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu.