Vyspělé státy ze skupiny G7 vytvářely před vypuknutím globální krize zhruba o 60 procent větší HDP než sedm největších rozvíjejících se ekonomik. Loni se tento rozdíl smrskl na necelých 32 procent.

Podle studie, kterou včera Hospodářským novinám poskytla společnost PricewaterhouseCoopers (PwC), je to neklamný důkaz, že poměr sil ve světě se rychle mění ve prospěch rozvíjejících se trhů.

Sedm největších "emerging markets" označují autoři studie jako skupinu "E7".

Zahrnuje Čínu, Indii, Rusko, Brazílii, Turecko, Mexiko a Indonésii. Její souhrnný HDP propočtený podle parity kupní síly dosáhl loni podle Mezinárodního měnového fondu skoro 22 bilionů dolarů. Stejný ukazatel skupiny G7 činil 29,2 bilionu dolarů.

Stále tvrdší konkurence

Síly by se měly přibližně vyrovnat kolem roku 2020, přičemž Čína, která táhne skupinu E7 vzhůru, předstihne Spojené státy, lídra vyspělého světa, již v roce 2018.

"Pro byznys z toho plyne závěr, že nadnárodní společnosti z rozvojových zemích budou stále více konkurovat těm západním," upozorňuje jeden z autorů studie David Lancefield.

Nebudou to jen společnosti těžící ropu a další suroviny (čínská Petrochina či brazilský Petrobras), ale také průmyslové firmy (třeba indická Tata Steel) a firmy ze sektoru informačních technologií (například čínská Huawei Technologies).

"Čína se nepochybně stane hnací silou v mnoha klíčových sektorech včetně telekomunikací," cituje agentura Bloomberg ze včerejší zprávy, kterou skupina expertů zabývajících se americko-čínskými vztahy předložila Kongresu USA.

Svižně rostoucí ekonomiky v Asii a Latinské Americe však nebudou pouze konkurenty. Zároveň totiž skýtají obrovské odbytové šance západním firmám. "Ty ale musejí na těchto trzích mohutně investovat, jinak budou tahat za kratší konec provazu," upozorňuje studie.

Z vyspělých zemí se to týká hlavně Británie, na jejímž vývozu se skupina BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) podílí jenom sedmi procenty. Zhruba tolik jako Irsko.

Nejrychleji poroste Indie

Hospodářskou velmocí číslo jedna se sice stane Čína, ale nejrychlejším "běžcem" se podle předpokládaného tempa růstu v letech 2009-2050 stane Vietnam (průměrné tempo 8,8 procenta), následovaný Indií (8,1 procenta) a Nigérií (7,9 procenta).

Teprve pak následuje Čína, jejíž ekonomika poroste o pět procent ročně. Země doplatí na současnou "politiku jednoho dítěte", a to tak, že bude pociťovat nedostatek pracovních sil. Na rozdíl od Indie.

Tempo růstu vyspělých zemí bude mnohem skromnější. Nejlépe si povedou anglosaské země v čele s USA a Austrálií s průměrným růstem o 2,4 procenta ročně. Británie může počítat se dvěma procenty. Na chvostu pak budou Německo s Japonskem.

Autoři studie nicméně zdůrazňují, že jejich prognóza je poznamenána značnou nejistotou. Publikovaná čísla se proto mají vnímat spíše jako možný scénář.

 

Největší ekonomiky světa (podle HDP v bilionech dolarů)






Očekávané změny (příklady)

2011 - Indie předstihne Japonsko

2014 - Rusko se dostane před Německo

2018 - Čína předčí USA, Indonésie Kanadu

2019 - Mexiko přeroste Itálii

2020 - Turecko předežene Kanadu

2025 - Brazílie se dostane před Německo

Zdroj: PricewaterhouseCoopers (The World in 2050, leden 2011))


OBCHODNÍ BRÁNA NA MOŘI
Námořní kontejnerový přístav v Šanghaji patří vedle Hongkongu a Singapuru k největším na světě. A jeho význam dál poroste.
FOTO: BLOOMBERG