První část projektu propojení plynárenských sítí zemí visegrádské čtyřky a Chorvatska bude dokončena letos, kdy začne fungovat plynovod mezi Českem a Polskem v oblasti Těšínska. Posílit by se měla možnost zpětného toku plynu z Česka na Slovensko a zřejmě začnou i práce na spojení slovenské a maďarské přepravní soustavy. O diverzifikaci dodávek plynu jednali včera v Bratislavě ministři Slovenska, Česka, Polska a Maďarska.

"V roce 2011 bude s určitostí dokončen propojovací úsek mezi Polskem a Českou republikou. Je to první část skládačky," řekl český ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. V budoucnu by se měla posílit i kapacita plynovodu mezi Třanovicemi a Lanžhotem.

Slovensko letos plánuje zlepšit možnosti zpětného toku plynu z Česka; běžně totiž surovina teče z východu směrem na západ. "Rádi bychom letos začali výstavbu propojení mezi Slovenskem a Maďarskem. V případě propojení s Polskem byla zatím podepsána předběžná dohoda, o realizaci tohoto projektu se rozhodne v roce 2012," uvedl slovenský ministr hospodářství Juraj Miškov.

Smlouvu o propojení slovenské a maďarské plynárenské soustavy podepíšou koncem tohoto týdne premiéři obou zemí Iveta Radičová a Viktor Orbán. Nejisté je zatím spojení do Polska, které si vyžádá několik miliard korun. Podle polského ministra hospodářství Waldemara Pawlaka je důležité, aby tyto projekty finančně podporovala také Evropská unie, protože z komerčního hlediska nejsou zas tak zajímavé.

Země EU donutilo k větším investicím do plynových soustav a hledání alternativy k ruskému plynu několik krizí, během nichž Rusko přerušovalo dodávky pro odběratele v EU. Na zastavení dodávek kvůli sporu Moskvy s Ukrajinou o ceny plynu v roce 2009 doplatilo zejména Slovensko. Do země téměř dva týdny neproudil plyn a po poklesu zásob musely tisíce firem omezit výrobu. To se negativně projevilo na výkonu celé ekonomiky.