Ministerstvo financí USA získalo 312,2 milionu dolarů (zhruba 5,5 miliardy korun) prodejem warrantů, které drželo v bance Citigroup. Jejich prodej byl poslední snahou vlády získat zpět co největší část ze zhruba 700 miliard dolarů (12,4 bilionu korun), které administrativa prezidenta Baracka Obamy během finanční krize použila na podporu finančního sektoru.

Ministerstvo mělo dvě třídy warrantů, první prodalo v ceně 1,01 dolaru za kus, druhou za 26 centů za kus. V obou případech je to lepší výsledek, než si vláda stanovila.

Vláda vynaložila na podporu Citigroup zhruba 45 miliard dolarů (796 miliard korun). Započte-li se výnos z prodeje warrantů, vydělala na transakci zhruba 12,3 miliardy dolarů (217,7 miliardy korun).

Warranty jsou speciální cenné papíry. Jejich nákup dává investorovi právo nakoupit v budoucnu stejný počet akcií za fixní cenu.

Stát už v Citigroup vlastní jen majetkové prioritní akcie za 800 milionů dolarů (14,2 miliardy korun). Drží je přes Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) jako záruku proti případným ztrátám z dluhopisů Citigroup, za něž ručí právě FDIC. Pokud FDIC žádné ztráty z těchto záruk neutrpí, vrátí se těchto 800 milionů dolarů ministerstvu. Vláda by tak zisk ze své investice do Citigroup ještě zvýšila.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist