Do hry o Sazku vstupuje další hráč: Karel Komárek mladší, majitel skupiny KKCG. Ten podal akcionářům Sazky vlastní nabídku na finanční sanaci zadlužené Sazky.

"Komárkova skupina skoupila vlastní balík pohledávek za Sazkou, má zájem do firmy nalít potřebné miliardy korun a podílet se na jejím ozdravení," řekl serveru iHNed.cz zdroj blízký Komárkově skupině.

Podle informací serveru Komárek postupuje ve spolupráci s loterijním Synot Holdingem, který už před Vánocemi nabídl Sazce finanční pomoc, za kterou žádal dvoutřetinový balík akcií.

O tom, že za prosincovou nabídkou Synotu pro akcionáře Sazky stojí v utajení Komárek, se spekuluje už měsíc. Firma to však zatím oficiálně odmítala. "Je to nesmysl, o Sazku nemáme zájem," tvrdil ještě před dvěma týdny mluvčí KKCG Daniel Plovajko. Jeho aktuální stanovisko nelze získat - Plovajko není k zastižení.

Naše nabídka se změnila, připouští Synot

 Že se však nabídka Synotu pro Sazku od prosince změnila, potvrdila dnes serveru iHNed.cz mluvčí Synotu Magda Pekařová. "Aktuální nabídka je od původní poněkud odlišná, detaily ale zatím nebudeme sdělovat," řekla. Na přímou otázkou, zda Synot na projektu záchrany Sazky chce spolupracovat s Komárkem, odpovídá "bez komentáře."

Ještě v půli týdne se mezi lidmi obeznámenými se vztahy kolem Sazky mluvilo o tom, že se Synotem chce při ozdravení Sazky spojit podnikatel a lobbista Martin Ulčák. Jeho firmy Geco a Atlanta Safe se Sazkou léta spolupracují. Nyní je však tato varianta zřejmě mrtvá, v boji o Sazku zůstávají jen kapitálově nejsilnější domácí investiční skupiny, schopné do boje vrhnout miliardy korun.

O Sazku rovněž dál bojuje miliardář Radovan Vítek, který drží pohledávky za 1,5 miliardy korun a zhruba třetinu dluhopisů. Ten o víkendu zopakoval, že bez dohody s ním žádný další investor v Sazce neuspěje.

Vítek vyhrožuje

"Pokud nedostanu přijatelnou nabídku, dokoupím další dluhopisy Sazky tak, abych získal nadpoloviční podíl na dluhopisech. Nákupy mám předjednané. Pak budu mít mezi držiteli dluhopisů dostatečně velkou sílu na to, abych prosadil jejich okamžité zpoplatnění. Sazka by je musela vyplatit v plné výši, konkurenčního investora by to přišlo velmi draho," vyhrožuje.

Podle informací serveru iHNed.cz postupuje Vítek v koordinaci s dalšími velkými investorskými skupinami: Pentou a J&T. ¨

Sazka zatím ve všech svých plánech počítala s tím, že se dohodne s majiteli dluhopisů na snížení dluhu a prodloužení splatnosti, protože dané podmínky momentálně není schopna dodržovat. To by však musely schválit minimálně tři čtvrtiny držitelů dluhopisů, Vítek má ale už nyní dostatečně velkou sílu, aby návrh zablokoval. "Nebudu s tím souhlasit," řekl Vítek. 

Vítek koupil další dluhopisy Sazky, má nyní právo veta - čtěte ZDE

 

Zítra budou držitelé dluhopisů hlasovat o moratoriu pro Sazku. Pro jeho schválení je rozhodující nadpoloviční většina. Firma chce požádat insolvenční soud o tříměsíční ochrannou lhůtu, během níž se dohodne s případnými investory o zvýšení kapitálu v Sazce.

"Hlasování probíhá přes správce emise elektronickým dotazem. Já budu proti moratiu, je to jen prodlužování agonie Sazky," říká Vítek. Sazka shání souhlas s moratoriem také u ostatních věřitelů - bank a obchodních partnerů. Celkem musí s moratoriem souhlasit přes 50 procent věřitelů, tedy držitelů závazků ve výši 5,3 miliardy korun.

O tom, jak bude současnou krizi řešit, jednalo dnes i představenstvo Sazky na svém mimořádném zasedání. Podle mluvčího Zdeňka Zikmunda přijalo jeden z předložených návrhů řešení situace firmy. Bližší informace ale Zikmund neposkytl.

Podrobnosti přenese pondělní vydání HN