Ministerstvo financí (MF) od července umožní obchodování státních dluhopisů elektronicky přes platformu MTS. Ta podle úřadu přinese transparentnější přehled o obchodech na volném, tzv. sekundárním trhu. Systém v současnosti využívá 14 zemí, například Belgie, Francie, Itálie, Slovinsko nebo Rakousko.

Současný trh se podle MF vyznačuje omezenou přehledností, na což upozorňoval v minulých letech také Mezinárodní měnový fond. "Nový systém tento nedostatek odstraňuje. Navíc umožňuje přístup širšímu okruhu domácích i mezinárodních investorů na trh korunových dluhopisů podle jasných pravidel," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Převažujícím způsobem obchodování se státními dluhopisy je v současnosti telefonické uzavírání transakcí. To je podle ministerstva i z pohledu mezinárodní praxe netransparentní a mimo jakoukoliv možnost monitoringu.

Dosavadní způsoby obchodování zůstanou zachovány. "Spuštění elektronické platformy MTS v Česku nebude samo o sobě formálně omezovat dosavadní způsoby provádění obchodů, které zůstávají v kompetenci jednotlivých tržních účastníků," uvedlo ministerstvo.

MTS bude jediným systémem na sekundárním trhu, který bude MF monitorovat a následně vyhodnocovat plnění povinností ze strany jednotlivých bank. "Pouze aktivní účastníci tohoto systému budou mít přístup do primárních aukcí korunových státních dluhopisů," upozornilo ministerstvo.

Zájem podílet se na implementaci systému a vystupovat v roli tvůrců trhu vyjádřilo ke včerejšímu datu všech 11 nynějších přímých účastníků primárních aukcí státních dluhopisů a jeden nový zahraniční žadatel. Jde o Citibank, Českou spořitelnu, ČSOB, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, ING Bank, Komerční banku, PPF banku, Royal Bank of Scotland, UniCredit Bank a Barclays.


Současný trh se vyznačuje omezenou přehledností. Nový systém tento nedostatek odstraňuje a navíc umožňuje přístup širšímu okruhu domácích i mezinárodních investorů na trh korunových státních dluhopisů podle jasných pravidel.
Miroslav Kalousek, ministr financí