Vedení největšího trhu s cennými papíry, který vznikl sloučením newyorské NYSE a německé Deutsche Börse, řeší citlivou otázku. Jde o to, jaké jméno gigantická burza ponese. Médii používaná zkratka DB/NYSE přitom podle vedení provozovatele newyorské burzy mezi zvažované možnosti nepatří.

Do hledání nového názvu se již zapojili zaměstnanci frankfurtské burzy i osazenstvo Wall Street. Oba sloučené týmy mají dohromady 6470 zaměstnanců. Vedení firem se také obrátila na sociální sítě.

"Právě jsme společně zahájili soutěž. Dosud nevíme, jaká bude cena," cituje páteční vydání deníku Financial Times šéfa Deutsche Börse Reta Francioniho.

Není pravděpodobné, že by uspělo jméno, které by se vůbec neohlíželo na historii fúzujících partnerů. Burza hraje v životě Američanů mnohem důležitější roli, než je v Evropě běžné a proto se z Wall Street ozývají hlasy volající po zachování přezdívky NYSE. Těžko ale opomenout německého partnera, zvlášť, když v nové společnosti má 60tiprocentní podíl.

O výběru rozhodnou i emoce

Citlivost otázky jména dokládá vyjádření demokratického senátora Charlese Schumera. Tento politiky zastupující v horní komoře amerického parlamentu stát New York řekl, že přijal odůvodnění fúze, ale varoval, že otázka jména může být třecí plochou komplikující celou operaci.

Právě emocionální aspekt přiměl vedení NYSE, aby oslovilo i lidi mimo okruh zaměstnanců. "Návrhy nám zasílají lidé z celého světa," řekl šéf NYSE Euronet Duncan Niederauer. Mezi zveřejněnými nápady jsou například Big Borse, Liffe, Unibourse či Everything.

Problém jména je při fúzi velkých firem často spojen i novým nastavením korporátní identity. Velké auditorské firmy Price Waterhouse a Coopers & Lybrand z tehdejší "Velké šestky", které se spojily v roce 1998, například vypsaly na nové jméno a značku soutěž s rozpočtem v řádu milionu dolarů. Výsledkem byl název PricewaterhouseCoopers, zkratka PwC a jednoduché logo. To se však stejně během následujících 12 let dvakrát obměnilo.

Burzovní giganti Deutsche Börse a NYSE Euronext na svém propojení dohodli v úterý, přičemž spekulace o chystané fúzi se objevila 10. února, kdy se také na čas přerušilo obchodování s akciemi provozovatelů trhů. Sloučená společnost bude největší burzovní operátor na světě s ročním objemem obchodů kolem 20 bilionů dolarů. Tržní hodnota firem, s jejichž akciemi se na nově vzniklé burze bude obchodovat, přesahuje 15 bilionů dolarů (270 bilionů korun).