Další výbuch

Jadernou elektrárnou Fukušima 1 včera otřásly výbuchy, které zasáhly druhý a čtvrtý reaktor. V nádrži s vyhořelým palivem v reaktoru 4 následně hořelo. Selhalo chlazení nádrží s vyhořelým palivem a část vody se vypařila. V částech elektrárny byla naměřena radiace 400krát vyšší, než je roční povolený limit. Jde o hodnoty, jež by u ozářených osob později mohly způsobit vznik rakoviny.

Po prudkém zvýšení úroveň záření ale klesla. Radioaktivní mrak odvál vítr nad Tichý oceán, ale není vyloučeno, že se vrátí k pevnině. Na 750 zaměstnanců bylo z Fukušimy 1 evakuováno, asi 50 jich tam zůstává. Kvůli hrozbě radiace začalo mnoho lidí opouštět i Tokio.

 

Oběti

Úřady zatím potvrdily smrt 3373 lidí. Další tisíce jsou ale pohřešovány a očekává se, že podle upřesněných seznamů pohřešovaných se celkový účet za katastrofu přehoupne přes deset tisíc obětí. Z dvacetikilometrového okruhu kolem elektrárny Fukušima bylo kvůli úniku radiace evakuováno na 140 tisíc lidí.

550 tisíc

Japonců přišlo o střechu nad hlavou.

 

Pád burz

Negativní nálada se z japonského akciového trhu postupně rozšířila na všechny světové burzy. Klesaly akcie v podstatě ve všech sektorech, od bank přes automobilky až po komoditní tituly. Největší panika zavládla v Evropě, německá burza ztratila 3,13 procenta. Poklesem začalo i včerejší obchodování v Americe.

-3,13 %

včerejší pokles německé burzy.

 

Ztráty firem

Hlavní japonský akciový index Nikkei 225 se tento týden propadl již o více než šestnáct procent. Mezi nejpostiženější firmy patří Tokyo Electric Power. Akcie společnosti, které patří jaderné elektrárny poškozené zemětřesením, ztratily 24,7 %. Toyota oznámila, že kvůli výpadkům dodávek elektrické energie nedodá na trh nejméně 40 tisíc vozů.

720 mld. $

O tolik se snížila hodnota firem na tokijské burze.

 

Cizinci odjíždějí

Některé státy zahájily evakuaci svých občanů z Japonska. Česká armáda vypravila dva speciály, které mají přivézt domů Českou filharmonii a další občany, kteří o to projeví zájem. Nejvíce svých lidí - 20 tisíc - ale evakuuje Čína. Německá Lufthansa následovala příkladu Air China a tchajwanské EVA Airways a dočasně zrušila lety do Tokia.

20 tisíc

lidí hodlá z Japonska evakuovat Čína.

 

Strach z jádra

Německá kancléřka Angela Merkelová se dohodla s premiéry spolkových zemí na dočasném odstavení sedmi nejstarších jaderných elektráren. Během odstávky experti prozkoumají bezpečnost všech sedmnácti německých jaderných elektráren. Na stejném postupu v celoevropském měřítku se dohodli experti ze zemí EU.


foto: Reuters

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist