obchodní ředitel
Saxo Bank

Na finančních trzích se pohybuje od roku 2001. Působil v několika životních pojišťovnách, na Úřadu státního dozoru v pojišťovnictví a společnosti RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů. Jeho úlohou v Saxo Bank je řízení týmu pro vyhledávání nových obchodních příležitostí v Česku, na Slovensku a v Polsku.

HN: Existují zajímavé investiční produkty, které čeští investoři zatím ještě neobjevili nebo se jich bojí?

Jen velmi málo tuzemských investorů našlo cestu k akciím zemí, které se nyní řadí k rozvíjejícím se a za několik desetiletí se alespoň některé z nich budou řadit mezi vyspělé. Tím myslím některé společnosti listované na burze v Londýně, Hongkongu, Singapuru a Torontu, které operují v Africe, Rusku a Asii. Prozatím málo investorů také obchoduje s měnami mimo země G8.

V ČR je také poměrně málo rozšířena myšlenka obchodovat akciové indexy - a to jako spekulaci na růst, tak i zajištění proti celkovému tržnímu riziku. Tuzemští investoři nadále výrazně méně, než je tomu ve vyspělé Evropě, spekulují na pokles kurzu jednotlivých akcií, například pomocí nástroje CFD.

HN: V jakém poměru byste doporučil začínajícímu investorovi rozložit na kapitálovém trhu půl milionu korun?

Mluvíme o situaci, kdy má klient zajištěny své základní životní potřeby a tento půlmilion nebude potřebovat třeba i několik let, anebo je dokonce připraven na situaci, kdy bude na tomto půlmilionu korun evidovat významnou finanční ztrátu. V tomto případě bych začátečníkovi poradil vybrat několik akciových společností, jejichž předmětu podnikání nebo výrobnímu programu rozumí, zná je delší dobu, a do nich pak investovat.

HN: Říká se, že Češi jako investoři jsou převážně velmi konzervativní. Jaká je vaše zkušenost?

Ano, to je pravda, čeští investoři jsou obecně stále velmi konzervativní, preferují méně tržního rizika i za cenu obětování likvidity. Ve velké oblibě tedy mají především termínované vklady a garantované fondy. Troufám si však říct, že naši klienti jsou odvážnější a vyhledávají větší riziko.

HN: V čem je pro českého investora zajímavé obchodovat přes zahraničního internetového brokera? Jaké jsou přitom výhody a nevýhody?

Zahraniční internetoví brokeři jsou často poplatkově levnější, ovšem za cenu nulového servisu a jazykové bariéry. Například všechny obchodní platformy jsou převážně v angličtině. Největší nevýhodou a současně i nebezpečím pak může být výrazně horší vymahatelnost práva. Dost nejasno také bývá v garančním fondu a pojištění vkladů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist