HN: Při obchodování s cennými papíry se v souvislosti s daněmi sleduje takzvaný časový test. Co při něm platí?

Pro zdanění zisku z prodeje akcií je důležitá doba mezi nákupem a prodejem. Pokud je kratší šesti měsíců a zisk je vyšší než 15 tisíc korun, musí se uvést v daňovém přiznání a zdanit 15 procenty. V opačném případě a za předpokladu, že jde o takzvaně drobného investora, se nedaní.

HN: Jak se zdaní ziskový obchod s akciemi firmy se sídlem v zahraničí, ale obchodované na českých burzách?

V tomto případě se jedná se o zahraniční cenné papíry. To jsou například akcie NWR. Pro zdanění je potřeba přečíst příslušnou smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Nejde jen o zdanění zisku, ale také o správné zdanění případných dividend.

Co když někdo v průběhu roku nakoupí cenné papíry, stále je drží a jejich cena je k 31.12. vyšší než ta pořizovací? Musí rozdíl zdanit?

V žádném případě ne. K dani se přiznávají pouze realizované obchody v daném roce. Uvedu například: někdo si koupil v listopadu 2010 akcie ČEZ za 750 Kč za kus. Na konci roku 2010 byla jejich cena 800, ale akcionář je prodal až 3. 1. 2011. Zisk z tohoto obchodu bude uvádět až v daňovém přiznání z rok 2011.

HN: Jak je to s daněmi ze zisku dosaženého v cizině obchodem přes tamního internetového brokera?

Každý občan České republiky je povinen uvést všechny světové příjmy do daňového přiznání, jinak se dopouští krácení daně. Mezi státy funguje výměna informací pro daňové účely. Například v zemích EU mají zahraniční banky dokonce povinnost hlásit výši úrokového příjmu, který tuzemci vyplatily.

HN: Co když s cennými papíry obchoduje firma, tedy právnická osoba? Platí pro ni nějaký jiný režim než pro fyzickou osobu?

Ano, u právnických osob platí jiný režim, konkrétně nemohou využívat časového testu pro osvobození od placení. Zisk z prodeje cenných papírů pro firmu představuje zdanitelný příjem jako každý jiný.

 

V zemích EU mají zahraniční banky dokonce povinnost hlásit výši úrokového příjmu, který tuzemci vyplatily.