Švihova aféra
V březnu 1914 byl Národními listy odhalen poslanec České strany národně sociální Karel Šviha jako placený konfident pražské policie. Šviha podal na list žalobu, avšak u soudu svou nevinu přesvědčivě neprokázal. Byrokratický průběh přelíčení částečně inspiroval Kafkův Proces.
Lihová aféra
Karel Prášek, statkář a agrárnický politik, vykonával funkci ministerstva zemědělství a následně předsedy Senátu, než na přelomu let 1923-24 vyplula na povrch jeho úplatkářská aféra. Jako předseda Družstva hospodářských lihovarů zneužil asi 30 milionů korun, z nichž část prokazatelně použil k uplacení komunistického odborářského předáka a dalších odborových představitelů. Současně se ukázalo, že za monarchie byl udavačem rakouské police.
Marmaggiho aféra
Roztržka mezi Československem a Vatikánem, jejíž roznětkou bylo vyhlášení výročního dne upálení Jana Husa státním svátkem. Když se 6. července 1925 T. G. Masaryk a vláda zúčastnili velkolepých Husových oslav, církevní kruhy považovaly jejich chování za provokaci. Papežský nuncius Marmaggi opustil Prahu a nastalo dočasné přerušení diplomatických styků mezi ČSR a Vatikánem.
Gajdova aféra
Radola Gajda, jeden z velitelů československých legií v Rusku, se na jaře 1926 stal náčelníkem hlavního štábu čs. armády. Podle zpráv v tisku chystal v červenci vojenský puč, jehož cílem bylo zavedení fašistické diktatury. Gajda byl následně degradován a propuštěn z vojska, poté se stal lídrem Národní obce fašistické. V lednu 1933 zaútočilo sedmdesát příslušníků NOF na vojenská kasárna v Židenicích. V souvislosti s tímto dalším neúspěšným pokusem o puč byl zatčen i Gajda, nakonec mu však účast na jeho řízení nebyla prokázána.
Stříbrného aféra
Zakladatel České strany národně sociální a jeden z "mužů 28. října" Jiří Stříbrný zasedal za první republiky opakovaně ve vládě - nejprve byl ministrem pošt, poté železnic a nakonec národní obrany. Na svou poslední funkci abdikoval v červenci 1926 - údajně v souvislosti s Marmaggiho aférou, ve skutečnosti však stály v pozadí jeho odchodu hradní obavy z narůstajícího vlivu pravice. Současně vyšlo najevo jeho angažmá v úplatkářské aféře: jako ministr železnic nakupoval od svého bratra Františka Stříbrného, ředitele dolů, předražené uhlí pro státní dráhy.
Repro: ČTK, Wikipedia
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist