Prominentní ideolog islámských extremistů v pondělí slíbil pomstu za smrt šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina, jehož v noci na dnešek SELČ podle oznámení Bílého domu zastřelilo americké komando nedaleko pákistánského Islámábádu. Asad Džihád 2, který na webech blízkých extremistům patří k hlavním komentátorům, zveřejnil obsáhlý chvalozpěv na život bin Ládina a napsal, že svatá válka proti Západu zdaleka neskončila.

"Zatracení nechť se snese na hlavu jeho nepřátel. Slibujeme Bohu, že se za jeho smrt pomstíme. Těm, kdo si přejí oslabení nebo zánik islámu, pravím: jen počkejte," napsal Asad Džihád 2, který patří k nejuznávanějším ideologům extremistů a často řeší i spory kolem jejich náboženské doktríny.

"Válka mezi námi a mezinárodní tyranií je dlouhá a nezastaví ji ani umučení našeho milovaného, našeho islámského lva," uvedl autor komentáře. "Kolik budoucích mučedníků se dnes místo něj narodilo?"

Podle agentury AP, která se odvolává na bezpečnostní analytiky USA, může odveta Al-Káidy vzejít z kmenového území na afghánsko-pákistánské hranici, z jižního Alžírska nebo zejména z Jemenu. Přestože bin Ládin se v poslední době do přípravy bojových akcí přímo nezapojoval, jeho jméno zůstalo charismatickým symbolem pro všechny islámské extremisty na světě.

"Váha Usámy je rovnocenná váze celých Spojených států," napsal Asad Džihád 2. "Který národ dokázal zaútočit na Pentagon? Který udolal nejmocnější zemi světa? Jediný národ, který to dokázal, je národ jménem Usáma bin Ládin."

 

Agentura AFP v saúdském Rijádu požádala o komentář několik členů bin Ládinovy rodiny, ale všichni se k jeho smrti odmítli vyslovit.

 

Usáma bin Ládin ze Saúdské Arábie pochází, narodil se v zámožné saúdské rodině. V roce 1994 byl ale pro své zločiny zbaven saúdského občanství. Saúdské úřady v minulých letech proti aktivistům Al-Káidy tvrdě zasahovaly a vytlačily je do sousedního Jemenu.