Na nejvyšší horu světa Mt. Everest, vysokou 8846 metrů, poprvé vystoupili 29. května 1953 Edmund Hillary a Tenzing Norgay. Dodnes ale není jisté, zda byli na vrcholu světa opravdu první. Na svazích hory celá desetiletí ležela mrtvá těla Georga Leigh Malloryho a Andrewa "Sandyho" Irvina, možná skutečných prvních dobyvatelů vrcholu.

Malloryho expedice se uskutečnila už roku 1924. Devětatřicetiletý Mallory byl zkušený himálajský horolezec, který se zúčastnil už předchozích expedic v letech 1921 a 1922. Při nich také zjistil, že bez dýchacích přístrojů to ve větších výškách nepůjde a výprava z roku 1924 byla první, která je měla. Na dvaadvacetiletého Irvina bez zkušeností z vysokohorského lezení patrně padla volba právě pro jeho znalosti nové aparatury.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se