Na rozdíl od odpovědnosti statutárních orgánů se o odpovědnosti společníků či akcionářů nehovoří. Zvláště tehdy, kdy má společnost jediného majitele, tak dotyční ke společnostem přistupují jako jejich neomezení vládci. Diktují vedení společnosti, k majetku společnosti se chovají jako k majetku svému a přitom se neobávají jakékoliv právní odpovědnosti. Měli by?
Netřeba se rozepisovat o případech, kdy se společník a jednatel v jedné osobě obohacuje na úkor společnosti, tu následně zadluženou prodá za korunu bílému koni, kterého též jmenuje jednatelem (ano, toto tradiční schéma 90. let je stále využíváno). Majetkoprávní i trestněprávní odpovědnost takovýchto osob je nasnadě, i když často bohužel pouze teoretická.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



