Téměř 12 procent všech federálně pojištěných bank ve Spojených státech ohrožuje bankrot. Celkem jde o 888 finančních ústavů - nejvíce za posledních 18 let. Uvedla to včera Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
Upozornila ale, že se nárůst počtu ohrožených bank zpomalil. Podíl problémových bank byl na konci letošního března téměř stejný jako v posledním čtvrtletí loňského roku. Jejich počet se za čtvrtletí zvýšil o čtyři na 888. Jsou to banky, které podle regulátora mají velmi nízké kapitálové rezervy pro případ kritických situací.
Odvětví přitom za první čtvrtletí vydělalo 29 miliard dolarů (zhruba 505 miliard korun), což byl nejvyšší celkový zisk od finanční krize, která udeřila před třemi lety.
FDIC ovšem připomněla, že růst zisku zajistil odvětví jen malý zlomek bank (1,4 procenta federálně pojištěných ústavů s aktivy nad 10 miliard dolarů). Byly to největší instituce jako Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo, které vydělaly ve čtvrtletí celkem 24,4 miliardy dolarů.
Rezervy, které si banky daly ve čtvrtletí stranou kvůli případným ztrátovým úvěrům, klesly o více než polovinu na 20,7 miliardy dolarů. V prvním čtvrtletí loňského roku činily 51,6 miliardy dolarů.
Mnohé banky navíc vykázaly pokles tržeb; jejich celková suma se snížila meziročně o 3,2 procenta. Za 27 let, co finanční odvětví celkovou sumu vykazuje, klesly čtvrtletní tržby meziročně teprve podruhé.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist