Slovenská investiční skupina J&T podala Českému svazu tělesné výchovy (ČSTV) nabídku na koupi lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně. A to téměř přesně měsíc po tom, co o zájmu její dceřiné společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR) informovaly slovenské HN. J&T nahrává, že se ČSTV může kvůli současným problémům Sazky - jakožto její největší akcionář - brzy potýkat s finančními problémy.

Předseda dozorčí rady TMR Igor Rattaj řekl, že pokud bude ČSTV prodávat v dražbě další areály, TMR o ně bude mít zájem.

Rattaj uvedl, že případné investice do koupě krkonošských lyžařských areálů by měly činit zhruba desetinásobek čistého zisku Skiareálu Špindlerův Mlýn. Ten loni činil 34,2 milionu korun, což bylo meziročně o 28 procent více. A to při tržbách 232 milionů korun (růst o osm procent).

Rattaj si prý dokáže představit finanční a kapitálový vstup s tím, že současní vlastníci - ČSTV a Svaz lyžařů ČR - zůstanou stejní a TMR by navýšila kapitál na dobudování a modernizaci areálů.

Podle předsedy představenstva ČSTV Pavla Kořana svaz ještě nabídku J&T nedostal. "Pokud dorazí, předložím ji na jednání výkonného výboru ČSTV. Výsledek nemohu předjímat. Samozřejmě platí, že případný prodej majetku podléhá schválení valnou hromadou ČSTV," řekl Kořan.

Libor Varhaník z výkonného výboru ČSTV se však k nabídce staví odmítavě. "O prodej areálu určitě nemáme zájem. Prodej majetku totiž není na pořadu dne," uvedl HN Varhaník.

Pro ČSTV jsou lyžařské areály ve Špindlerově Mlýně, potažmo v celých Krkonoších velmi výdělečné. Každý rok do kapsy akcionářů plyne z těchto areálů na dividendách několik desítek milionů korun.

Kromě současného stavu Sazky však svaz trápí i jeho další majetek. Některá aktiva ČSTV, jako Strahovský stadion nebo plavecký areál v pražském Podolí, potřebují nutně investice. Svaz se tak bude snažit získat ze svých ziskových aktiv co nejvíce, v úvahu by mohl připadat i prodej.

Kromě ziskové části má Špindlerův Mlýn i několik dalších výhod. Jedná se vůbec o nejnavštěvovanější zimní středisko České republiky. Navíc je lukrativní i z toho hlediska, že se zde každoročně scházejí špičky českého byznysu, ale také politiky. "Kdo v Česku něco znamená, tráví tu minimálně Vánoce nebo i Velikonoce," vysvětlil pro HN majitel cestovky ESO Travel Tomáš Cikán.

TMR rovněž jedná o odkupu Státních lanových drah v Polsku. TMR již předložila konkrétní nabídku a aktivně v této záležitosti jedná, uvedla firma.


Ziskový Skiareál

34,2 mil.

korun byl loni čistý zisk společnosti Skiareál Špindlerův Mlýn. Podle předsedy představenstva Tatry Mountain Resorts by investice do koupi krkonošských lyžařských areálů měly činit zhruba desetinásobek této sumy.