Obávanými bojovníky dávného severu bývali vikinští berserkrové. Podle legendy to byli bojovníci oddaní tamějšímu bohu války Odinovi. Do boje se vrhali do půl těla nazí (berr - prostý, serkr - košile) anebo odění jen do medvědích nebo vlčích kůží. Bojovali pak s medvědí silou a zakusovali se do štítů nepřátel jako vzteklí vlci. Někdy se toto jejich chování připisuje odvaru z muchomůrky červené, který údajně pili před bojem. Je však pravděpodobné, že takto připravený bojovník by se sice dokázal vrhnout do nejprudší řeže bez přemýšlení, ale ne příliš efektivně. V bitvě by možná působil strašlivým dojmem, ale jen po několik okamžiků, než by padl pod zásahy neomámených nepřátel. Vysvětlení proto musíme hledat v nějakém jiném postupu, díky němuž berserkrové upadali do bojového transu.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



