Původně jsem chtěl začít článek suše: před dvaceti lety - "přesně" 1. července 1991 - zanikla v Praze Varšavská smlouva... Jenže jsem si hned uvědomil, že je to potíž, jelikož citované datum zániku sovětského vojenského spolku, do kterého jsme desítky let patřili, je vlastně jen symbolické. Ten den se sice v čs. hlavním městě konala schůzka, na níž představitelé Bulharska, Československa, Maďarska, Polska, Rumunska a SSSR podepsali protokol, který Varšavskou smlouvu pohřbil, ale to už byla vojenská "aliance" sovětského impéria delší dobu mrtvá, což všichni věděli. Důležitější pro její zánik byly jiné dny a jiná jednání, například 25. února 1991 v Budapešti, kde se rozhodlo, že vojenské struktury VS budou zrušeny k 1. dubnu a že se zlikviduje vojenské velení, jemuž i čs. armáda ještě v té době formálně podléhala.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



