Ministerstvo financí by mělo mít v srpnu od auditorské firmy Deloitte Advisory k dispozici posudek na cenu obřího ekologického tendru. Ministerstvo kromě toho nechá ještě zpracovat oponentní expertní posudek, aby měla vláda představu, jakou nejvyšší částku by měl stát za likvidaci starých ekologických škod zaplatit. Českému rozhlasu Rádio Česko to řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Firmu, která bude zpracovávat oponentní posudek, ministerstvo podle Kalouska zatím nevybralo. Uvedl ale, že půjde o jinou, rovněž renomovanou společnost. "Aby vláda měla představu o nějaké hranici, pod níž má cenu o té ceně uvažovat a pod níž má cenu s těmi nabídkami pracovat a nad níž to tu cenu nemá," řekl Kalousek.

Obří ekologickou zakázku vláda schválila v červnu 2008. Ministerstvo financí ji ale muselo pozastavit kvůli Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který přezkoumával stížnosti některých účastníků tendru. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Do tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, MF v prvním kole tři z nich vyřadilo.

Hodnotu zakázky chce nyní ministerstvo prověřit. Mimo jiné i proto, že se stala terčem kritiky z řad politiků, ekologů i z Nejvyššího kontrolního úřadu. K likvidaci škod by prý mohla stačit i třetinová částka. "To je pokus o to, ten současný proces zlevnit. Pokud se to nepodaří, tak to poběží dál stejným způsobem," řekl dnes Kalousek.

Ekologickou superzakázku zdržel pád vlády Mirka Topolánka v březnu 2009. Nový ministr financí Eduard Janota pak víc než rok její průběh pozastavil, po nástupu vlády Petra Nečase zpochybňoval její pokračování sám premiér.

Loni v červnu zpochybnil stomiliardovou superzakázku Nejvyšší kontrolní úřad. Kontroloři zjistili, že stát nemá dostatečné podklady k tomu, aby stanovil reálnou cenu.

Ve hře jsou nyní tři zájemci - Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services. Nabídky musí podat do 5. září.