Americké burzy zasáhla ve čtvrtek nejhorší výprodejní vlna od května 2010. Všechny hlavní americké indexy během čtvrtečnhío obchodování klesly o více než 4 procenta.

Lavinu výprodejů spustila Evropa, resp. stále přetrvávající dluhové krize v eurozóně. Negativní dopad na ceny akcií měly také známky zpomalení tempa americké i globální ekonomiky.

Index Dow Jones tak uzavřel na 11 383 bodů a proti předchozímu závěru se propadl o 4,31 procenta. Index tak oslabil o víe než 500 bodů, což se mu v jednom dnu stalo naposledy v prosinci 2008

Širší index S&P 500 odepsal asi 4,78 procenta na 1200,7 bodu.

Ztráta indexu Nasdaq Composite pak překročila dokonce 5 procent a  index tak propadl až na 2556 bodů.

,,(Z ekonomiky) nepřicházejí žádná dobrá čísla. Trvá to už delší dobu a tohle je reakce na to všechno," poznamenal hlavní manažer společnosti BNY ConvergEx Group Joseph Cangemi.

Připomněl tak horší vývoj hrubého domácího produktu USA, citelný propad aktivity v americkém průmyslu i ve službách a slabou tvorbu pracovních míst.

Od letošního maxima, na němž byly trhy v květnu, už ztrácí Dow Jonesův index více než 1100 bodů. Podobně index S&P 500 odepsal přes deset procent a je ve fázi korekce.

Denní vývoj indexu Dow Jones 4.8.2011  (zdroj: cnbc.com)

Akcie přitom až na malé výjimky klesají už více než týden. Výrazně už se zvyšuje také index volatility VIX, který ukazuje, jak se investoři nákupem opčních kontraktů zajišťují proti dalšímu propadu.

Takzvaný indikátor strachu, jak se tomuto indexu přezdívá, během dneška vzrostl o 35 procent k 32  bodům. Blíží se tak maximu z letošního března.

Trichet trhy neuklidnil

Prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet ve čtvrtek naznačil, že ECB bude pokračovat v nákupech dluhopisů v reakci na prohlubující se dluhovou krizi v eurozóně.

,,Uvidíte, co budeme dělat," řekl Trichet na tiskové konferenci.

Oznámením obnovení nákupu dluhopisů chtěla ECB uklidnit trhy, investoři si ale celé vystoupení přeložili po svém.

,,Trichet připustil skutečnost, že (hospodářské) oživení se nevyvíjí tak, jak se předpokládalo, že ekonomické vyhlídky jsou slabší než dříve," uvedl jeden z analytiků společnosti VTB Capital.

Evropa včetně Prahy v červené

Pražská burza dnes stejně jako další akciové trhy pokračovala v poklesu a podobně jako ve středu vykázala jeden z nejhorších výsledků letošního roku.

Hlavní index PX odepsal 2,17 procenta na 1120,7 bodu. Z velkých emisí nejvýrazněji klesly Erste Bank ( ) a těžební NWR ( ), rostly jen akcie energetické firmy ČEZ( ) a tabákové Philip Morris( ), vyplývá z výsledků burzy.

Erste Bank ztratila 5,31 procenta na 704,50 Kč, NWR přišla o 6,07 procenta na 201 korun. Silně ztrácely i další tituly, o více než šest procent přišla sázková společnost Fortuna ( ), o bezmála čtyři procenta oslabily mediální CME ( ), technologická KIT digital ( ), developer Orco ( ) či pojišťovací skupina VIG ( ).

,,Burzy napříč Evropou a USA zasáhla vlna letních výprodejů, která sráží hlavní indexy k letošním minimům. Objemy obchodů jsou přitom například u širokého evropského indexu Stoxx 600 zhruba o 30 procent nad 100denním průměrem, volatilita je vysoká. Nalézt růstové tituly za této situace není jednoduché," uvedl makléř Patria Direct Tomáš Kálal.

Zlato jde na dračku

Z celé situace na kapitálových trzích opět těží zlato. Jeho cena se během čtvrtka vyšplhala na nové rekordní maximum 1678,31 dolaru za troyskou unci.

Kromě už zmíněného vyjádření Tricheta k nárůstu ceny zlata přispěly rovněž japonská intervence na devizovém trhu namířená proti růstu japonského jenu a vyhlídky na další opatření na omezení růstu švýcarského franku.

Tyto dvě měny jsou podobně jako zlato považovány za bezpečnou investici v období nejistoty.

Japonsko dnes prodalo na trhu bilion jenů a jeho centrální banka uvolnila měnovou politiku.

Švýcarská centrální banka již ve středu výrazně snížila základní úrokovou sazbu, aby tak zastavila prudký růst švýcarského franku. Upozornila, že pokud to bude nutné, přistoupí k dalším opatřením.

Roční vývoj ceny zlata (zdroj: cnbc.com)