V srpnu 1981 se z faxů (pro nepamětníky zařízení na přenos textů pomocí telefonních linek) v redakcích novin s charakteristickým skřípavým zvukem vysoukala zpráva od výrobce velkých sálových počítačů. "IBM dnes představila nejmenší a nejlevnější počítačový systém - IBM Personal Computer," stojí v dobové tiskové zprávě.

Americké společnosti přitom v byznysu s malými počítači ujížděl vlak. Z počátku jej považovala za technickou kuriozitu.

V roce 1980 však Don Estridge dostal za úkol postavit kompaktní a cenově dostupný počítač. Tým šel cestou nejnižších nákladů a do stroje, kterému v IBM interně říkali Acorn (žalud), použil dostupné součástky od jiných výrobců.

PC od IBM tak byl skládačkou, která nepřevyšovala konkurenci. Ale síla značky a rozšiřující nabídka příslušenství udělaly svoje.

Invaze "písíček" do domácností a menších kanceláří znamenala úspěch nejen pro IBM, ale také pro Intel, který do prvního modelu 5150 dodával procesor 8088.

Intel se z výrobce paměťových čipů stal největším dodavatelem procesorů. Na pozici nejbohatšího člověka světa vynesl Billa Gatese, který se v rodině PC prosadil se svými Windows.

Dnes je však už zase všechno jinak. Klasické stolní počítače vytlačily notebooky, Gatese sesadil z trůnu mexický telekomunikační magnát Carlos Slim Helú. A samotná společnost IBM už "písíčka" nevyrábí. Svou počítačovou divizi firma v roce 2005 prodala čínské firmě Lenovo.


ŽALUD
Interní název nového PC od IBM byl Acorn (Žalud). Oficiálně se "nejmenší a nejlevnější počítačový systém", jak stroj představila firma, jmenoval IBM 5150 PC.
FOTO: IBM

Fotogalerie prvního PC od IBM a analýzu na téma budoucnost PC najdete na www.ihned.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist