Pomoci rozpočtu, nebo energetickým obrům? Taková debata probíhá kolem návrhu ministerstva životního prostředí (MŽP) o přidělení emisních povolenek za necelých 50 miliard korun českým výrobcům elektřiny v období 2013-2020 výměnou za investice do snižování emisí. Jedná se o třetinu všech povolenek, s nimiž bude stát ve zmíněném období hospodařit.

Vláda musí návrh schválit a poslat Evropské komisi do konce září, jinak si české firmy na bezplatné povolenky nesáhnou. Teď ho projednávají ministerstva a nejsou v jeho schválení jednotná. Svoji váhu v rozhodování hraje skutečnost, že bezplatné povolenky může stát prodat v aukci a až polovinu z utržených peněz začlenit do státního rozpočtu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se