Agrofert holding podnikatele Andreje Babiše oznámil Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) další akvizici. Hodlá získat Loredenu Corporation a jejím prostřednictvím Agropodnik Domažlice. Vyplývá to z informací zveřejněných na webových stránkách ÚOHS.

Úřad už zahájil správní řízení. Bude se týkat produkce a prodeje obilovin a olejnin, prodeje jatečných prasat a jatečného skotu, syrového kravského mléka, pohonných hmot a minerálních hnojiv.

Domažlická firma vznikla v roce 1992 z bývalého agropodniku. Podle svých webových stránek patří do skupiny akciové společnosti DRUID. Má kolem stovky stálých zaměstnanců a její roční obrat se pohybuje mezi 1,5 a dvěma miliardami korun.

Agrofert patří mezi firmy, s nimiž vede ÚOHS v oblasti povolování spojení správní řízení nejčastěji. Jen letos firmě povolil několik akvizic. Dvě se týkaly masného průmyslu. Skupina dostala souhlas také s převzetím AGRO Jevišovice a se vstupem do odvětví lesnictví. Aktuálně úřad posuzuje vstup Agrofertu do kunovického masokombinátu Zedníček a nákup osmi zemědělských firem z Hodonínska.

Poslední schválenou akvizicí je převzetí Mlékárny Hlinsko, k níž dal antimonopolní úřad Babišovi zelenou minulý týden. Touto fúzí může vzniknout nová jednička na českém trhu. Agrofert už totiž vlastní olomouckou Olmu. Mlékárna Hlinsko patří k největším domácím podnikům v oboru. Prodává pod značkou Tatra.

Agrofert je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru. Předloni koupil svého největšího konkurenta v oboru, podnik Agropol Group. Nedávno převzetím firem skupiny Wotan vstoupil také do oblasti lesnictví, těžby a zpracování dřeva.

Holding je rovněž těsně před koupí jedničky na pekárenském trhu United Bakeries. "V budoucnu se skupina i nadále zaměří hlavně na restrukturalizaci zemědělských a potravinářských firem," uvedl Agrofert koncem května.

 


DALŠÍ TERČ
Poté, co Andrej Babiš získal souhlas k převzetí Mlékárny Hlinsko, žádá ÚOHS o posvěcení další velké akvizice.
FOTO: ARCHIV HN