Švýcarsko musí vyřešit spor se Spojenými státy o vklady bohatých Američanů ve švýcarských bankách v souladu se stávajícími zákony o bankovním tajemství a bez ultimát. Prohlásil to včera předseda Asociace švýcarských bankéřů Patrick Odier. USA daly Švýcarsku podle zpráv místních listů ultimátum, aby jim tento týden pod hrozbou žalob a pokut předalo podrobné informace o účtech amerických občanů v Credit Suisse a dalších devíti menších bankách.

"Tady neplatí žádná ultimáta. Přátelské státy musí být ochotny vyjednávat," řekl Odier. "Jsem si jist, že Spojené státy pochopí, že nejsme žádná banánová republika a že chceme bránit svůj právní řád stejně, jako to chce Amerika," dodal.

Podle šéfa bankovní asociace by se Švýcarsko už nemělo uchylovat k mimořádné legislativě, kterou přijalo loni, aby ukončilo americké vyšetřování největší švýcarské banky UBS. Výsledkem tehdy bylo narušení přísné švýcarské ochrany bankovního tajemství a vydání podrobností o účtech 4450 amerických klientů banky Washingtonu.

"Bankovní tajemství chrání bohatství, ale neskrývá jej. Tato ochrana pro nás zůstává důležitá," nechal se slyšet Odier. "Musíme najít řešení, které bude celosvětově použitelné, definitivní a bude v souladu se švýcarskou legislativou," vyzval šéf asociace.

Dodal, že USA by si měly vzít příklad z Německa a Velké Británie. Ty se minulý měsíc s Bernem dohodly na zdanění vkladů a budoucím vybírání srážkové daně z úroků výměnou za zachování bankovního tajemství. Podobné řešení však Washington odmítá a požaduje vydání konkrétních jmen.

"Jsem proti ultimátům, to není způsob jednání mezi státy," uvedla také v rozhovoru pro švýcarskou televizi tamní ministryně financí Eveline Widmer-Schlumpfová. Na otázku, zda Švýcarsko může vydat data Američanům, odpověděla, že by to znamenalo uplatnit mimořádné zákony. "Ale v tomto případě mimořádnou legislativu neuplatníme," prohlásila.

USA žádají údajně data o všech amerických klientech, kteří převedli své peníze na švýcarská konta, aby se vyhnuli daním. Podle informovaných zdrojů se má jednat o vklady, které mezi roky 2002 až 2010 dosáhly nejméně 50 tisíc dolarů.

Pokud Švýcarsko odmítne vydat požadované údaje, obrátí se USA na soud. Banka UBS musela již loni zaplatit na pokutách 780 milionů dolarů, ale nyní by to bylo zřejmě mnohem dražší.

 

Jsem si jist, že USA pochopí, že nejsme žádná banánová republika a že chceme bránit svůj právní řád stejně, jako to chce Amerika.
Patrick Odier, předseda Asociace švýcarských bankéřů

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist