Na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách byl v noci na včerejšek v hlavní nesoutěžní sekci uveden český snímek Alois Nebel. Filmovou adaptaci komiksu autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 zhlédlo asi tři sta diváků, kteří ocenili zejména výtvarnou stránku příběhu, uvedla Česká televize.

Projekce začala asi půlhodinu po půlnoci, ještě předtím se po červeném koberci prošli režisér filmu Tomáš Luňák, autoři předlohy, producent Pavel Strnad a herci Tereza Voříšková a Miroslav Krobot.

Tři stovky je úspěch

Podle České televize je účast asi tří set lidí na velmi pozdní projekci úspěchem. Mezi diváky byl i herec James Franco, který hrál například básníka Allena Ginsberga ve filmu Kvílení. Franco pro ČT označil Aloise Nebela za "temný, ale krásný a silný film".

Alois Nebel je celovečerním debutem Tomáše Luňáka. Černobílý animovaný snímek je zpracován metodou rotoskopie. Ta spočívá v tom, že se materiál předtočí s živými herci a pak se obrázek po obrázku překresluje.

Film se v září představí ještě na festivalu v kanadském Torontu. Česká předpremiéra je plánována na 20. září v kině Pohoda v Jeseníku, do kin snímek přijde 29. září. Světová práva na film už zakoupila německá společnost The Match Factory, jež mimo jiné distribuuje filmy Toma Tykwera či Akiho Kaurismäkiho.

Veterán v zemi předků

Benátský festival potrvá ještě do soboty. Souběžně s projekcemi probíhá i společenský program. Americký herec a režisér Al Pacino se například o víkendu dočkal zvláštního ocenění za své režisérské dílo. Zároveň mohl jedenasedmdesátiletý veterán amerického filmu v zemi svých předků představit svůj nejnovější režisérský počin Wilde Salome.

Herec známý z Kmotra nebo Vůně ženy je krom jiného "úžasný režisér, jehož cenná a originální zkušenost obohacuje svět soudobého filmu", prohlásil ředitel benátského festivalu Marco Müller.

Al Pacino s trofejí v ruce přiznal, že od té doby, co začal točit vlastní filmy, je pokornější. "Zpočátku se mnou byly velké potíže. Opravdu jsem ten problém neznal, nevěděl jsem, co režisér potřebuje," řekl Pacino.

Po převzetí ceny uvedl svůj polodokumentární film Wilde Salome o uvedení hry Salome irského dramatika Oscara Wildea. "Rád říkám, že je to dokument, protože to není klasický film, jenže to není ani čistý dokument, takže jsem také zmatený," prohlásil Al Pacino.

Wilde byl pro Pacina fascinujícím člověkem, "liberálním myslitelem vizionářem. Chtěl humánnější společnost, sám se v té době pohyboval na opravdu nebezpečné půdě", odkazuje Al Pacino na Wildeovu homosexualitu.


TEMNÝ, ALE KRÁSNÝ
Novinku režiséra Tomáše Luňáka už vidělo publikum benátského festivalu, k domácímu publiku se dostane až 20. září v jesenickém kině Pohoda.
FOTO: AEROFILMS