Leona Štalmachová, Key Account Manažerka společnosti LMC

1.Hlavní bylo, aby škola měla základnu v zahraničí s vyspělou ekonomikou. Mou prioritou bylo naučit se novým dovednostem z jiného pohledu, než znám z Česka. Dalšími kritérii byla možnost studia při zaměstnání a flexibilita, což znamená studium na pobočkách v různých zemích. Roli hrála i cena a délka studia. Zvolila jsem Newport International University.

2. Studium mi otevřelo jiný vysokoškolský pohled. Jednalo se o zpracovávání ekonomických a obchodních studií s využitím v praxi. Zdrojem poznatků byl reálný trh, nikoli jen skripta. Vše bylo možné hned využít v praxi. Studium mne připravilo na tvrdý obchodní život. Vypilovala jsem si prezentační dovednosti tak, že se neobávám něco řešit s top představiteli tuzemských i zahraničních firem.

Monika Hovorková, viceprezidentka Vodafonu pro značku a komunikaci

1. Rozhodovala jsem se na základě referencí od lidí, kteří MBA již absolvovali. Zajímala jsem se zejména o kvalitu profesorů. Dalším kritériem byla finanční stránka. Školy v zahraničí pro mne tenkrát byly nedostupné, takže jsem volila školy české a ty, které byly v dojezdové vzdálenosti. Důležitá byla i časová náročnost studia. Zvolila jsem intenzivní studium na University of New York v Praze, protože jsem nechtěla studovat déle než 1,5 roku. Měla jsem volný jen jeden víkend v měsíci, ale vystudovala jsem za rok a měsíc.

2. Asi třetinu kurzů, které jsem absolvovala, považuji za přínosnou. Jak pro kariéru, tak celkový rozhled. Přínos je v kontaktech s lidmi, se kterými se dodnes stýkám. U zahraničních kolegů či business partnerů mi absolvování MBA pomohlo získat větší respekt.

Petr Císař, majitel a ředitel firmy SPYRON

1.Vybíral jsem podle referencí, webu a jazyka, ve kterém se přednáší. Nechtěl jsem další jazykový kurz, ale on-line si zpracovávat nové informace směřující do praxe. Vybral jsem si dvojku na českém trhu - TC Business School.

2. Od mých studií reklamy, marketingu a managementu uplynulo více než 13 let. Posledních šest let vedu firmu, takže studium managementu bylo nutností. Narážel jsem na spoustu témat, kde už mi praxe, intuice a selský rozum nestačily. Studium pro mě znamená obrovský přínos do praxe. Už po prvním semináři jsem mohl začít dělat některé věci jinak a lépe. Studium není jen o nasávání nových informací, ale hlavně o změně myšlení, praskání skořápek zaběhnutých zvyklostí. V tom vidím hlavní přínos stejně jako v potkávání lidí z různých firem.

Karolina Risser, manažerka společnosti PWC

1. Už na VŠE jsem se dozvěděla o postgradualním studiu Certifacat d'Administration des Entreprises na francouzské Université Jean Moulin. Pro tento program jsem se rozhodla ze čtyř důvodů: 1. Přednášky v Praze, kam dojížděli vysoce kvalifikovaní profesoři z francouzské univerzity. 2. Velmi dobrá kvalita seminářů a zajímavé odborné přednášky ve francouzštině. 3. Povinná šestiměsíční stáž v nadnárodní firmě ve Francii. 4. Přívětivá cena v porovnání s ostatními MBA. Program byl dotován francouzským systémem vzdělávání.

2. Program mi rozšířil obzory, odhalil nové souvislosti a naučil mě lépe aplikovat teoretické znalosti. Získala jsem cenné kontakty na přední odborníky pro různé oblasti a vybudovala si zajímavou síť kontaktů mezi absolventy tohoto programu.

Martin Tesař, Partner in Charge Audit, Deloitte

1. Bylo pro mne důležité mít jistotu, že je škola plně akreditovaná a má kvalitní program. Měl jsem podmínku mezinárodního přesahu jak z pohledu přednášejících, tak spolužáků. S ohledem na vytíženost jsem kladl důraz na flexibilitu studia. Roli hrála i cena v porovnání s kvalitou. EMBA University of Pittsburgh splňovala tato kritéria. Profesoři z renomované americké univerzity, akreditace, studium v Praze a propojení s kolegy v USA, Brazílii, dobré umístění v žebříčku FT.

2. Nejcennější pro mne bylo zpracování relevantních témat pro mou práci. Zpětná vazba od profesorů mi pomohla uvést změny do praxe. S profesory i spolužáky jsem stále v kontaktu. Máte možnost myšlenky probrat s "parťáky", kteří řeší obdobné problémy v jiných společnostech.

Kateřina Šuvarinová, ředitelka podpory zákazníkům T-Mobile

1. Vybrala jsem si Thunderbird, School of Global Management. Škola má dobré hodnocení a kvalitní profesory. Jejich exekutivní MBA, zaměřené především na seniorní manažery, je dlouhodobě hodnoceno jako jedno z nejlepších na světě. Důležitá byla skladba programu a forma studia. Lákalo mě setkání s lidmi z různých částí světa a odvětví ekonomiky, možnost porovnat si zkušenosti. V ročníku se sešli manažeři ze 13 států. Výuku jsme měli v Česku, Rusku, Švýcarsku, Číně a USA.

2. Získala jsem větší rozhled a rozšířila si znalosti v oblasti financí, marketingu, globální ekonomiky i řízení lidských zdrojů. "Trénink" v mezikulturních rozdílech, který jsem absolvovala v Thunderbird, mě připravil na práci mezinárodního týmu v centrále společnosti v Bonnu.

Martin Burda, Předseda představenstva a generální ředitel Investiční společnosti České spořitelny

1.Podle mého názoru žádné žebříčky programů MBA nenahradí osobní zkušenost. Využil jsem možnosti podívat se na pár přednášek předtím, než jsem se rozhodl pro University of Pittsburgh. Přesvědčila mne kvalita posluchačů a to, jak seniorní lidé program studovali. Byli to manažeři nebo vlastníci firem z různých odvětví s mnohaletými zkušenostmi. Už při těch setkáních jsem cítil, že stejně jako od profesorů se naučím od spolužáků. To se mi potvrdilo.

2.Každý, kdo se léta věnuje jednomu oboru, má "zúžený rozhled". MBA mi ohromně rozšířilo záběr v jiných oblastech - vedení lidí, segmentace klientů, cenové politice... Program vyrovnal moje schopnosti v dalších dovednostech, cítím se teď mnohem více jako "universal soldier".hak