Je s podivem, že postavu Tintina, jenž baví děti po celém světě, vytvořil člověk, který děti nesnášel. Georges Rémi, tvořící pod pseudonymem Hergé (podle výslovnosti přehozených iniciálů RG), neměl žádné potomky, s první manželkou sice adoptoval osmiletého chlapce, ale toho po dvou týdnech – jakkoli se to zdá neuvěřitelné – vrátil do sirotčince.
V Rémiho případě je postava autora zajímavější než jeho výtvor. Nakladatelství Albatros v těchto dnech vydalo poslední alba, která chyběla ke zkompletování čtyřiadvacetidílné série (Tintin v zemi Sovětů a Tintin a Alf-art), pod kůži nadšeného reportéra Tintina jsme se však příliš nedostali. Z příběhů vychází jako univerzální dobrák, Mirek Dušín bez charakterových vad, bez koníčků a bez milostného života. Na Hergého komiksechjsou cenné hlavně jejich formální přednosti, kterým podlehli Warhol i Lichtenstein a dodnes na ně odkazují alternativní tvůrci jako Charles Burns nebo Joost Swarte.
Hergé kdysi napsal první ženě: „V Tintinovi jsem vyjadřoval vlastní touhy po dobrodružství a násilí, po statečnosti a vynalézavosti.“ Zatímco jeho komiksové alter ego procestovalo celý svět a poznávalo exotické kultury (navštívil Afriku, Jižní Ameriku a později i Měsíc), sám Hergé strávil mládí v domácí Belgii a redakci profašistického deníku Le XXe Siècle, pro jehož dětskou přílohu vytvořil 10. ledna 1929 první komiks s mladým novinářem a jeho psím kamarádem Filutou.
Hergé miloval Tintina nade všechno, a když se vlastníkem novin stali Němci okupující jeho domovinu, pracoval pro ně dál. „Prostě jsem pracoval. Stejně jako horník nebo pekař,“ bránil se později Hergé, ale pověst kolaboranta nikdy tak úplně nezmizela.
Valonský fašista Léon Degrelle napsal knihu Tintin, můj kamarád, kde tvrdí, že právě podle něj Hergé vymodeloval postavu nejslavnějšího Belgičana. Tintinologové mají na tuto pozici dva vlastní kandidáty – patnáctiletého dánského skauta a cestovatele Palleho Hulda či francouzského válečného fotografa Roberta Sexea, který navštívil Sovětský svaz, Kongo a Ameriku ve stejném pořadí, v jakém se do nich vypravil i Tintin.
Při pohledu na komplikovaný Hergého život – trpěl depresemi, cítil se přepracovaný, vzal si o třicet let mladší ženu, přestoupil od katolictví k taoismu – zamrzí, že nezplodil osobitějšího syna.
IR
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist