Pokud nebude z porušování zákonů a plýtvání veřejnými prostředky dovozována osobní odpovědnost konkrétních osob, nebudou mít reálný efekt ani desítky nových zákonů. Protiprávní jednání na úkor zaměstnavatele či jeho poškození mívá v soukromé sféře pro danou osobu negativní následky. Ve veřejné sféře tomu tak bohužel většinou není.
Před pár dny byla schválena významná novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Nechci zde řešit, zda je novela předpisem dobrým či jak ji ovlivnili lobbisté. Zmínil bych se ale o velice důležitém aspektu týkajícím se nejen veřejných zakázek, ale i řady dalších zákonů, které by měly vést k zamezení zneužívání veřejných rozpočtů. Bojím se, zda nové předpisy splní účel, pokud nepovedou vymáhání odpovědnosti těch osob, které zákony porušují či zacházejí se státním majetkem nehospodárně.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



