Po vzniku samostatné Československé republiky se rozhodlo, že sídlo hlavy státu zůstane v areálu Pražského hradu. Ten byl značně zchátralý. Budovy se využívaly jako kanceláře, depozitáře, skladiště. Topilo se uhlím, konstrukce byly v dezolátním stavu. Masaryk navíc chtěl, aby se tradiční sídlo monarchie proměnilo na sídlo demokratického státu. Oslovil proto Slovince Josipa Plečnika.

V letech 1920 - 1934 dal Plečnik novou tvář zahradě Rajské, Na Valech a Na Baště, dále 1., 3. a 4. nádvoří. Upravoval rovněž letohrádek královny Anny. V Novém královském paláci navrhl Sloupovou síň a byt prezidenta Masaryka.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se